FEMEN ve LGBTİ gruplarının televizyon haberlerinde temsili
The representation of FEMEN and LGBTI groups in television news
- Tez No: 448083
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Tarihi 16. yüzyıla dayanan toplumsal hareketler işçi hareketleri ya da öğrenci hareketleri olarak da geçmektedir. Sınıf mücadelesine dayanan toplumsal hareketler 19. yüzyılda yerini yeni toplumsal hareketlere bırakmaya başlamıştır. Yeni toplumsal hareketler aktörleri, odaklandıkları konuları ve hareket biçimleri açısından toplumsal hareketlerden çok farklı bir yerde durmaktadır. Kadınların ve eşcinsellerin hakları, kimlik mücadelesi, çevre gibi konular üzerine yoğunlaşan yeni toplumsal hareketler içerisinde birçok grup mevcuttur. FEMEN ve LGBTİ grupları da söz konusu yeni toplumsal hareketlerin bünyesinde var olan oluşumlardır. Yeni toplumsal hareketlerin seslerini duyurabilmeleri için medyada yer almaları gerekmektedir. Ancak medyanın egemen ideolojinin kontrolünde olmasından dolayı, söz konusu grupların ve esasında egemen ideolojiye yani medyanın ideolojisine karşı ya da ters olan her şeyin medyada yer alması diğer bir deyişle temsil edilmesi mümkün olmamaktadır. Egemen ideolojiyle ters düşen her türlü düşünce, grup ya da bireyler ya temsil edilmemekte ya da sınırlı veya olumsuz bir şekilde temsil edilmektedir. Çalışmanın temel amacı, çalışmanın örneklemini oluşturan FEMEN ve LGBTİ gruplarının medyada temsil oranını ve içeriğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda 2010-2015 yılları arasında Türkiye'de açık yayın yapan tüm kanalların, gün boyunca yayınladıkları haberlerin tümü incelenmiştir. İçerik analizi yöntemi kullanılan çalışmada 32 kanalın toplamda 311 haber yaptığı tespit edilmiştir. Araştırmada LGBTİ grubunun FEMEN grubuna göre daha az temsil edildiği ortaya çıkmıştır; fakat FEMEN grubunun LGBTİ grubuna göre daha olumsuz bir dille temsil edildiği de ortaya çıkan bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Social movements whose historical processes date to 16th century includes workers or students' movements. Social movements ground to class struggle have started to be replaced with new social movements in the 19th century. New social movements is deployed in a very different area from social movements in terms of actors, focused points and movement forms. New social movements include many different groups such as the rights of women and homosexuals, identity struggle and environmental issues. FEMEN and LGBTI groups are among the new social movements formations. New social movements need to appear on media to become popular. However, as the media is under the domination of hegemonic ideology, it becomes impossible to be on media, in other words, to represented on media for these groups. Any ideology, group or individual contradicts with the hegemonic ideology cannot be represented or represented in a negative way. The main target of this study is to reveal the representation rate and content of FEMEN and LGBTI groups on media which consist of the sample of this study. Within this context, all news of open circuit televisions in Turkey within the day between 2010 and 2015 are examined. In the study which content analysis method is used, it is revealed that 32 channels reported 311 news. It is found that LGBTI is represented less than FEMEN group, however, another finding demonstrates that FEMEN is represented with more negative language than LGBTI.