Sosyal medya ve spor pazarlaması ilişkisi taraftar tutumlarını belirlemeye yönelik bir araştırma Beşiktaş spor kulübü örneği
Social media and sports marketing relationship an examination of fans' behavior Besiktas sorts club example
- Tez No: 448100
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal medyanın spor pazarlama üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bağlamda, araştırmada spor kulübü taraftarlarının takımlarının sosyal medya hesaplarını takip etmedeki temel motivasyonları belirlenmiştir. Ayrıca bu motivasyonların, arasında bulunan ilişkinin düzeyi ve taraftarların sosyal medya üzerinden kulübün lisanlı ürünlerine yönelik tercih eğilimlerine olan etkileri de incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Araştırma kapsamında taraftar motivasyonlarını ölçmek için geliştirilen ölçek online ortamda dağıtılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Beşiktaş Spor Kulübü taraftarları olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına taraftar motivasyonlarının kendi aralarında pozitif ve anlamı bir ilişki düzeyi gösterdikleri ve taraftarların kulübün lisanlı ürünlerine yönelik tercih eğilimlerine anlamlı bir etkide bulundukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the effect of social media on sports marketing. In this context, current research identifies the main driving motives of sports' team fans following their favourite team's social media accounts. Besides, research investigates the degree of relationship between those motives and effects of those motives on fans' choice tendency toward club's licenced products through social media was investigated in the research. Current research uses qualitative and quantitative research methods together. The scale that is developed for current study in order to evaluate fans' motivations was distributed as an online form. Target population of the current study was determined as Besiktas Sport Club's fans. According to results, it is observed that those motives have a positive and significant relationship between themselves and they have a meaningful effect on fans' choice tendency toward club's licenced products.