Gastrointestinal malignansilerde tümör markerleri olarak CEA, CA 19-9, ferritin düzeylerinin değerlendirilmesi
The Investigation of the serum levels of CEA, CA 19-9 and ferritin as tumor markers in gastrointestinal malignancies
  1. Tez No: 44811
  2. Yazar: GAMZE GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VII.OZET Çeşitli kliniklerden toplanan gastrointestinal karsinoma tanısı konmuş yetişkin hastalarda serum CEA, Ca 19-9 ve ferritin düzeyleri çalışıldı. Kontrol gruplarıda sağlıklı yetişkin kişilerden oluşturuldu. Çalışmalarda CEA ve ferritin Horoimmünoassay (FIA) ile Ca 19-9 İmmünoradyometrikassay (IRMA) yöntemleri ile çalışıldı. Hastalardan ve kontrollerden elde edilen sonuçlar değerlendirildi. CEA düzeyi hasta grubunda ortalama 37.77±70.14 ng/ml iken kontrol grubunda ortalama 1.82±0.095 ng/ml olarak bulunmuştur. Sonuçtan da görüldüğü üzere hasta grubunda CEA düzeyi oldukça yükesktir (%99). Ca 19-9 seviyesi hasta grubunda ortalama 152.3+116.6 U/ml, kontrol grubunda ortalama 8.72±1.11 U/ml dir. Buna göre Ca 19-9'un gastrointestinal sistem kanserli hastalarda yüksek çıkmaktadır (%99). Ferritin düzeyi hasta grubunda ortalama 78.8±111.17 u.g/ml, kontrol grubunda 53.2±5.96 u.g/ml bulunmuştur. Kontrol grubuna göre hastalarda ferritin değerlerinin biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu değerlerin kanser tanısı koyabilme ve izlenmesinde yardımcı olacağı çalışmalar sonucu görüldü. Gastrointestinal rnalîgnansilerde CEA ve Ca 19-9'un önemli bir belirleyici olması yanında ferritininde tümör markerleri arasında yer alabilirliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VIEL SUMMARY CEA, Ca 19-9 and ferritin were studied in the patterns of gastrointestinal carsinoma in adults, that were collected from the differents clinics. A control group was chosen from healty adults. CEA levels were found 37.77±70.14 ng/ml in patient groups while were found 1.82+0.095 ng/ml in healty groups avaraged. As a result in patients groups. CEA level is highly elevated (%99). Also Ca 19-9 levels were found 152.3±116.6 U/ml in patients groups, while were found 8.72±1.11 U/ml in cotrols groups. Concequently Ca 19-9 is elevated patients of gastrointestinal carsinomas (%99). Ferritin levels were found 78.8±111.17 j-ig/ml in patients groups while were found 53.2±5.96 ug/rnl in controls groups avaragely. CEA and ferritin Flouroimmunoassay (FIA) are studied by the method of Ca 19-9 and immunoradyometrikassay (IRMA). The results are evaluated from the patients and their controls. CEA, Ca 19-9 and ferritin were found highly in the sample patients. These values are usefull in cancer diagnosis in gastrointestinal malignancies. Also ferritin is usefull in tumor markers.