Daminozid uygulanmış civcivlerde ince bağırsak ve karaciğer glutatyon-s-transferaz enzimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The Comparative study of glutathione-s-transferases in liver and small intestine of chickens treated with daminozide
  1. Tez No: 44810
  2. Yazar: V. KENAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu karşılaştırmalı çalışmada, bir bitki büyüme düzenleyicisi ola rak bilinen daminozidin LD10 ve LD30 dozlarının Ross Pm-3 civcivlerin karaciğer ve ince bağırsak GST enzimleri üzerindeki etkileri incelendi. Karaciğer ve ince bağırsak GST enzimleri affinite ve kromatofo- kusing kolonundan saflaşürıldı. Bu enzimlerin izoenzimleri kromatofoku- sing kolonundan alındı. Her bir farksiyondaki enzim aktiviteleri spektro- fotometriksel olarak saptandı. Affinite kolonundan saflaştırılan her iki dokudaki enzim aktivitelerini daminozid'in LD10 ve LD30 dozlarının azalüğı gözlendi. Daminozid'in LD10 dozu kromatofokusing kolonundan ayrıştırılan karaciğerdeki enzim aktivitesini artırırken daminozid'in LD30 dozu enzim aktivitesi üzerinde azaltıcı bir etkiye neden olmaktadır. Diğer taraftan, daminozid'in her iki dozu ince bağırsaktaki enzim aktivi- tesinde artışa neden olurken bu etki LD30 dozunda daha fazladır. Cd iyonları, karaciğer ve ince bağırsaktan saflaştırılan GST en zimlerinin aktivitelerinde yaklaşık %50-60 inhibisyon gösterdi. Civcivlerin karaciğer ve ince bağırsak GST'lerinin molekül ağır lıkları sırasıyla 23.000-27.000 ve 27.200-28.100 dalton arasında olduğu bulundu. Proteinler SDS.PAGE'de ayrıştırıldı. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki daminozid, civciv karaci ğerinden saflaştırılan GST enzim aktivitelerini doza bağlı olarak azaltır ken, ince bağırsak GST enzimlerini ise doza bağlı olarak indüklemiştir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this comparative study the effects of LD10 and LD30 doses of Daminozide, known as a plant growth regulator, on glutathione-S-trans- ferases in liver and small intestine of the chicks (Ross Pm-3) have been investigated. GST enyzmes of liver and small intestine were purifed by affinity column. Chromatofocusing isozymes of these enzymes were eluted by chro- matofocusing column. Enzyme activites in each fraction were detected as spectrophotometrically. Enzyme activities in both tissues purified by affi nity column were shown to be decreased by LD10 and LD30 doses of da minozide. LD10 dose of daminozide was demonstrated to stimulate enz yme activity in liver samples separated by chromatofocusing column while LD30 dose of daminozide had a decreasing effect on the activity of the se parated enzymes. On the other hand, both doses of daminozide caused inc rease on enzyme activity in samples from small intestine with being hig her in LD30 treated ones. It was observed that Cd ions inhibited approximately 50-60% of the activities of the GST enzymes separated from liver and small intestine. Molecular weights of the chicks liver and small intestine GST'es were found to be in the range of 23.000-27.000 and 27.200-28.100 dal- tons respectively. Proteins were resolved by a SDS-PAGE. The results obtained indicate that, depending on the dose of daminozide, GST activity purified from chick liver decreased while GST activity purified from chick small instestine increased. 42