Ateroskleroz etyolojisinde, normal ve okside LDL'in makrofaj, lenfosit ve nötrofillerden salgılanan nitrik oksit üzerine etkisi
  1. Tez No: 44813
  2. Yazar: YASEMİN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TAGA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Nitrik oksit, damar fizyolojisinde ve patofizyolojisinde önemli rolleri olduğu bilinen bir moleküldür. NO, indüklenebilen (iNOS) ve konstitutiv (ncNOS) olarak adlandırılan ve farklı genlerin ürünü olan NOS enzimlerince sentezlenmektedir. NO sentezinde meydana gelebilecek değişiklikler, ateroskleroz etyopatogenezinde önemli rol oynayabilir. Plazma lç oproteinlerinin immun yanıtta önemli düzenleyici etkileri olduğu daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmada LDL ve oksitlenmiş LDL'in in vitro insan PNL, lenfosit ve makrofajlannda NO salgılanması üzerine düzenleyici etkisini inceledik. Bulgularımız, sağlıklı kişilerde PMN, lenfosit ve makrofajlarda LDL'e özellikle oksitlenmiş IJDL'e karşı belirgin yanıt artışı gözledik. Bu yanıt lenfosit ve makrofajlarda daha az belirgindi. Aterosklerotik kişilerde ise tüm hücre gruplarında LDL veya oksitlenmiş LDL'e verilen yanıtlar çok az veya yok denecek kadardı. 74
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) is a key-signalling molecule whose importance in vascular physiology and pathophysiology is becoming increasingly appreciated. NO is produced by NO synthases which are constituvely expressed (ncNOS) or inducible (iNOS) and arise from three distinct genes. Alterations in NO synthesis may be important in the pathophysiology of atherogenesis. It has been reported that there is an interaction between plasma lipoproteins and immune responses. Depending on these observations we examined the regulatory role of LDL and oxidized LDL on the release of NO from human PMNs, lymphocytes and macrophages in vitro. Our data show that in healthy people there is a marked response to LDL and more pronounced response to OX-LDL, from PMNs. lymphocytes and macrophages. However this response was less prominent in lymphocytes and macrophages. We also demonstrated almost no or very small response to LDL or OXY-LDL in all cell groups in the atherosclerotic group. 73