Konya ili Karapınar ilçesi tülü dokumalarının geçmişi ve günümüzdeki durumu
The Konya Karapınar district's the historical and present situation of tulu wovens
  1. Tez No: 448133
  2. Yazar: NURCAN BOZAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
El sanatları bir toplumun kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Anadolu'da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türklerin yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Geçmişimize tanıklık etmiş ve günümüze kadar ulaşmış olan el dokumalarının korunması ve bizden sonraki nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Böylece el dokumaları, ileride Türk kültürünün zenginliğine katkıda bulunmaya devam edecektir. Konya ili Karapınar ilçesi tülü dokumalarının üretildiği ve eski örneklerin yer aldığı ilçede yapılan araştırma ile tülü dokumaları yerinde incelenerek belgelendirilmiştir. Bu çalışmada tülü örnekleri, bir bilim disiplini içerisinde ele alınarak incelenmeye çalışılmış ve konu ile ilgilenenlere bu çalışmanın kaynak teşkil edeceği düşünülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen Karapınar tülü dokumalarına ait bazı örnekler kompozisyon, renk, kullanılan malzeme v.b. özellikler bakımından tanıtılmıştır. Konya ili Karapınar dokunan tülü dokumaları ile diğer yöreler arasındaki etkileşim ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The handicrafts are the most vital and meaningful processes of a society's cultural figure.The culture of many civilizations having lived in Anatolia has sustained their subsistences in a new synthesis after Turkish's settlement in there . It is necessary that hand weavings which witnessed our past and reached our days should be preserved and transferred to future generations in a right way. Thus, hand weavings will continue to contribute to the abundance of Turkish culture in the future. The Konya Karapınar district where Tulu wovens producted and has old samples, have researched and its details documented . In this research Tulu samples have analysed in a scientifical dicipilne and it has thought that this is a source for whom works about it.Tulu wovens Some samples of tülü wovens which have surveyed in the extent o research has introduced in terms of composition,colour and production material etc. The differences and interactions between the Konya Karapınar tülü wovens and another areas have been tried to be expressed .