Rekabet Hukukunda birleşme ve devralmalara koşullu izin
Conditional permit of merger and acquisitions in competition law
  1. Tez No: 448166
  2. Yazar: SELDA ÇAĞLAR BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teşebbüs birleşme ve devralmalarının globalleşen ve sürekli yenilenen ekonomik düzende çok önemli bir yeri vardır. Keza aynı şekilde, ekonomik düzenin devamlılığı için bu teşebbüs birleşme ve devralmalarının denetlenmesi gereği de kaçınılmazdır. Bu nedenle, rekabet hukuku otoriteleri birleşme ve devralma işlemlerini bazı koşullara bağlamakta ve ancak bu koşullara uymak kaydıyla teşebbüs birleşme ve devralmalarına izin verebilmektedir. Koşullu izin kurumuna ilişkin Türk rekabet hukuku mevzuatı ancak son 6 yıl içerisinde olgunluğa ulaşmıştır. Bu anlamda, koşullu izne ilişkin bir çok çalışma olmasına karşın Türk rekabet hukukunda 2010/4 sayılı birleşme ve devralma tebliği sonrası düzenlemeleri ve Rekabet Kurulu kararlarını içerir çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada; ilk olarak birleşme ve devralma olgusu detaylı olarak incelenmiş, ilerleyen aşamalarda ise koşullu izin ele alınmıştır. Koşullu izni ele alırken; koşullu iznin veriliş amacına, türlerine ve yasal dayanaklarına değinilmiş, anılı hususların izahında ağırlıklı olarak Türk rekabet hukuku mevzuatı tercih edilmiştir. Ancak çalışmanın, temel kaynağı da içerir bir bütün olarak hazırlanması amacıyla AB uyum süreci kapsamında gelişmeleri takip ettiğimiz Avrupa Birliği rekabet hukuku da incelenmiştir. Bu bağlamda yasal dayanaklar açıklandıktan sonra bazı önemli sektörler bazında AB Komisyonu ve Rekabet Kurulu kararları analiz edilmiştir. Koşullu izne ilişkin doktrin, mevzuat ve içtihatlardan anlaşıldığı üzere müessesenin kendi hukukumuz açısından hala gelişmesini sürdürdüğü anlaşılmıştır. Öyle ki, normal şartlar altında otoriteler tarafından izin verilmeyecek işlemlere, teşebbüsler tarafından sunulan yapısal ve/veya davranışsal çözüm önerileri ile koşullu olarak izin verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions of enterprises hold a very important place in economic system that is globalized and constantly renewed. Likewise, for the continuity of the economic system, it is inevitable to need to be checking these mergers and acquisitions. Therefore, the competition law authorities binds the merger and acquisition transactions to certain conditions and but only if comply with these rules, they can be let in mergers and acquisitions. Turkish Competition Law legislation that is relating to conditional permit institutions, has reached maturity in the last 6 years. In this sense, although there are many studies on conditional permission, the number of studies that contains regulations after 2010/4 numbered communiqué on mergers and acquisitions and the decisions of the Competition Board, is quite low in Turkish Competition Law. In this study; firstly merger and acquisition cases is examined in detail, in the further stages the conditional permission is discussed. When discussing conditional permission; purpose, types and legal basis of the conditional permission has been mentioned, in the explanation of the aforementioned considerations, Turkish Competition Law legislation is preferred predominantly. But in order to prepare study as a whole, European Union competition law that includes the main source of the study and we follow developments in the context of the EU integration process, is also examined. In this regard, after explaining the legal basis, on the basis of some important sectors EU Commission and Competition Board decisions is analyzed. As it is understood the doctrine, legislation and jurisprudence of the Conditional permission, institution still maintains its development in terms of our own law. Indeed, the process will not be allowed by the authorities under normal circumstances, the company offered by structural and/or behavioral remedies was seen as permitted as conditional with recommendations.