Ecotourism as a tool for sustainable development and poverty alleviation
Sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun ortadan kaldırılması için bir araç olarak ekoturizm
- Tez No: 448167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun giderilmesi için bir araç olarak Ekoturizm”başlıklı bu araştırma; Ekoturizm'in tanımını irdelemekte, sürdürülebilirliğin turizm endüstrisi içindeki konumunu ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) toplum gelişimi ve yoksulluk gidermedeki rollerini araştırmaktadır. Ayrıca bu araştırma, Ekoturizm'i; sürdürülebilirlik kapsamında doğal ekosistemin korunması yolunda çabaları temel alan bir alternatif turizm türü olarak değerlendirmektedir. Daha da ötesinde yoksulluk, yoksulluğun kökeni, Ekoturizm'le olan ilişkisi ve Ekoturizm'in yoksulluğun azaltılmasına olan katkısı incelenmiştir. Çevresel koruma stratejisi olarak, biyolojik çeşitliliğin korunması için Ekoturizm'e dikkat çekilmiştir. Yoksulluğun giderilmesi anlamında ise, yerel toplumlar Ekoturizm konusuna aktif bir katılım göstermektedir. Bu çalışma kapsamında, Ekoturizm'in hem çevre hem de yerel toplumlar üzerindeki etkisi birlikte irdelenmektedir. Araştırmada kullanılan teknik ve bulgulardan çıkan sonuç, araştırmanın hedeflerini karşılamakta olup Ekoturizm'in sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğu gidermek için bir araç olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research entitled“Ecotourism as a Tool for Sustainable development and Poverty Alleviation”, reviews the meaning of ecotourism, examines the role of sustainability in the tourism industry and the roles of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) in community development and poverty alleviation. The study also examines ecotourism as an alternative form of tourism which all efforts through it are aimed at conserving the natural ecosystem to achieve sustainability. More so, poverty, its origin and its relationship with ecotourism and the means by which ecotourism can lead to poverty alleviation are examined. As a strategy for environmental conservation, more attention has been given to ecotourism for the protection of biodiversity. As a means of poverty alleviation, local communities have been actively involved in ecotourism initiative. The study discusses at the impact of ecotourism both on the environment and on the local communities. The technique employed in this study and the result from the findings meet the objectives of the study and concludes that ecotourism is a tool for sustainable development and poverty alleviation.