Türk ve Avrupa Topluluğu Rekabet Hukukunda birleşme ve devralmaların denetlenmesi
The Control of merger and acquisition in the European Community and Turkish Competition Law
  1. Tez No: 104908
  2. Yazar: PELİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Dünyada küreselleşme ile birlikte ülkeler arasındaki sınırların kalkması, coğrafî pazarın bir dünya pazarı olarak genişlemesine yol açmıştır. Dünya pazarında artan rekabet ise, şirketlerin birleşme ve devralmalarım yoğun bir şekilde gündeme getirmiş ve rekabet hukuku içerisinde denetim altına alınmaları zorunluluğunu ortaya çıkartmıştır. Türk hukukunda bu konuda yapılmış ayrıntılı bir çalışmanın bulunmaması, uygulamada ise, Rekabet Kurulu'nun kararlarının çoğunluğunun birleşme ve devralmalara ilişkin olması, konunun tez konusu olarak seçilmesine neden olmuştur. Tez içerisinde, birleşme ve devralma sayılan ve sayılmayan durumlar, ortak girişimler, zorunlu yan sınırlamalar, prosedür, alınacak kararlar, birleşme ve devralmalara uygulanacak yaptıranlar incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken ilgili bütün mevzuat gözden geçirilmiş, Türkiye'de yapılan araştırmanın yam sıra, Komisyon'un merkezinin bulunduğu Brüksel'e, Amsterdam ve Erasmus Üniversitelerine gidilerek kaynak araştırması yapılmıştır. Komisyon'un ve ATM'nin ilgili kararlan ve Rekabet Kurulu'nun Nisan 2001 tarihine kadar vermiş olduğu bütün kararlar incelenmiştir. 111
Özet (Çeviri)
Borders between the countries have erored with globalization process in the world and this development lead to the enlargement of the geographic market as a world market. The growing competition in the world market caused an increase in the number and significence of mergers and acquisitions. This tendecy between firms raise the necessity of these transactions that leased to a concentration of market power to be monitored through competition law. Since there are not many studies on the subject and many of the decisions of Turkish Competition Board is on mergers and acquisitions, this is chosen. The topics dealt with in the thesis are, the situations considered as mergers and acquisitions, joint ventures, ancillary restraints, procedure, decisions, penalties and the relevant consequences in private law. In the study, all related regulations in Turkey were analyzed and also numerous sources in Brussels, Amsterdam and Erasmus Universities were searched. All related decisions of the Commission, The European Court of Justice and the Turkish Competition Board until April 2001 were examined in detail.