Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda glutatyon peroksidaz aktivitesine Glibenklamid'in etkisi
- Tez No: 44820
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-55- 6. ÖZET Çalışmamızda, Tip II diyabetik sıçanlara glibenklamit (glyburide) tedavisi uygulandı ve kas glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitesi gözlendi. Glutatyon peroksidaz aktivitesi 340 nm'de NADPH'm absorpsiyonunun gösterdiği düşüşe dayalı enzimatik bir yöntem ile ölçüldü. Diyabet ve Kontrol grubu glutatyon peroksidaz aktiviteleri arasında istatistikisel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (sırasıyla 0,137±0.019 Ü/mg-protein ve 0,126±0,012 Ü/mg-protein) (P>0.05). Elde etiğimiz veriler gösterdi ki iskelet kası GPx aktivitesi diyabette değişmemiştir. GPx'in diyabetdeki etkisini diyabetin durumuna ve farklı dokulardaki varlığına bağlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
-56- 7. SUMMARY In our study, we administrated glibenclamide (glyburide) to type II diabetic rata and determined the effect of such treatment on muscle glutathione peroxidase (GPx) activity. Glutathione peroxidase activity was measured by an enzymatic method based on the decrease in absorbency of NADPH at 340 nm. No statistically significant difference was found between mean GPx activity in diabetic (0,137±0.019 Ü/mg) and controls (0,126±0,012 Ü/mg) (P>0.05). Our data showed that skeletal muscle GPx activity is not altered in diabetics. The effect of diabetes on the activity of this enzyme may depend on the tissue and the diabetic status.