Kolorektal ve meme kanserli hastaların lenfositlerinde afidikolin ile indüklenen yaygın frajil bölgelerin belirlenmesi
The Expression of common fragile sites induced by aphidicolin was evaluadet on chromosomes optained from the peripheral blood lymphocytes of colorectal and breast cancers
- Tez No: 44819
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
48 6. ÖZET Kromozomal frajil bölge, kromozomlar üzerinde yer alan ve baza özgün faktörler tarafından indüklenerek ortaya çıkan, kromozomal boşluklar, kırıklar, yeniden dûzenlenimler şeklinde görülen kalıtsal bölgelerdir. Bu çalışma kolorektal ve meme kanserli hastalarda, yaygın frajil bölgelerin ortaya çıkışını belirlemek ve bunu kontrollerle karşılaştırmak için, 10 primer kolorektal, 10 meme kanserli ve kontrol grubu olarak 10 kanser olmayan bireyin lenfositlerinde yapılmıştır. Yaygın frajil bölge indükleyicisi olarak DNA polimeraz-a'nın baskılayıcısı olan afidikolin kullanılmıştır. Bu çalışma sonunda, toplam frajil bölge sayısı kolorektal kanserli hastalarda 950, meme hastalarda 933, ve kontrollerde 488 bulunarak frajil bölge ifadelenmesinde hastalar ile kontroller arasında önemli bir fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
49 7. SUMMARY Fragile sites are inherited points on human chromosomes that can be induced to form gaps, breaks and rearrangements by specific agents. In this research; the expression of common fragile sites induced by aphidicolin was evaluated on chromosomes obtained from the peripheral blood lymphocytes of 10 patients with colorectal cancer, 10 patients with breast cancer and 10 clinically normal individuals as control. A total number of fragile sites was determined as 950 in patients with colorectal cancer, 933 in patients with breast cancer and 488 in control group.