Plastik sanatların video sanatına etkileri
Effects of the plastic arts on the video arts
- Tez No: 448201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; video sanatının, ortaya çıkışından itibaren plastik sanatlardan özellikle de resim sanatından doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenmesi incelenmektedir. Görüntü kavramının bütün disiplinler içindeki yeri ve tanımı incelenerek, plastik sanatlar ile birlikte anlatılmıştır. Görüntü kavramıyla ilgili ele alınan konular; felsefe, mitoloji, tasavvuf, fenomonoloji, resim, teknoloji, fotoğraf, televizyon, video ve mekândır. Video sanatının ortaya çıkışı, bu süreçteki sanatsal, sosyal ve ekonomik yapı araştırılarak resim sanatıyla bağlantıları üzerinde durulmuştur. Nam June Paik, Vito Acconsi, Wolf Vostell, Ulrike Rosenbach, Merta Roslar, Peter Campus ve Nil Yalter olmak üzere farklı alanlarda öncü video sanatçıları incelenmiştir. Ayrıca günümüze kadar plastik sanatların özellikle resim sanatından etkilenerek video çalışmaları yapan sanatçılar araştırılmıştır. Bu kapsamda Robin Rhode, Bill T. Jones, Joseph Beuys, Bill Viola, Norman McLaren, Sam Taylor-Wood ve AES +F Grubunun çalışmaları ele alınmıştır. Ele alınan örnek sanatçılar desenin ve resmin durağan yapısını bozarak, hareket ve performans ile birleştirdikleri çalışmalar oluşturmuşlardır. Bu çalışmaların sanat tarihindeki resimlerle bağlantıları üzerinde de durulmuştur. Araştırmalar sonucunda bilinçli ya da bilinçsiz olarak video sanatçılarının plastik sanatların farklı dallarından etkilendiği, resim sanatı tarihinden referans alarak çalışmalar ürettikleri net bir şekilde anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at elaborating any direct and indirect effects of the video art, as from its emergence, on the plastic arts, particularly the painting art. The definition and place of the image concept in all the disciplines are examined, and described in the context of the plastic arts. The aspects related with the image concept include the philosophy, mythology, mysticism, phenomenology, painting, technology, photography, television, video and space. The emergence of video arts is elaborated in conjunction with its connections with the artistic, social and economic structure. The pioneering video artists specialized in different fields, including Nam June Paik, Vito Acconsi, Wolf Vostell, Ulrike Rosenbach, Merta Roslar, Peter Campus and Nil Yalter, are studied. The study covers the video artists who are affected by the plastic arts, particularly the painting, up to today. In this context are handled the works of Robin Rhode, Bill T. Jones, Joseph Beuys, Bill Viola, Norman McLaren, Sam Taylor-Wood and AES+F Group. The example artists in question deformed the inert nature of the design and painting to create such works as combine the mobility and performance. The relations of such works with the paintings in the history of arts are also outlined. It is clearly understood through the studies that the video artists are consciously or unconsciously affected by the different branches of plastic arts, and that they produce works in reference to the history of painting arts.