Seçilmiş Asya ülkelerinde para talebi fonksiyonu
Money demand function in selected Asian countries
  1. Tez No: 448211
  2. Yazar: HAROON HAZEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU AKSEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı yapısal değişimleri dikkate alarak seçilmiş beş Asya ülkesine (Kore, Malezya, Singapur, Tayvan ve Türkiye) ait para talebi fonksiyonları, 1991:Q1-2015:Q2 dönemini kapsayan veriler kullanılarak tahmin etmek ve fonksiyonların istikrarlı durumlarını ortaya koymaktır. Çalışmada dar (M1) ve geniş (M2) standart para talebi fonksiyonları (gelir ve faiz oranının fonksiyonu olarak ) ayrı olarak tahmin edilmektedir. İlk olarak çalışmada serilerin durağanlığı, ADF ve iki yapısal kırılma altında LM birim kök testleri yardımıyla test edilmiştir. Bu testlerin sonuçlarına göre parasal büyüklükler, reel gelir ve faiz oranı serileri pek çok durumda birinci farkta I(1) durağandırlar. Bir sonraki adımda Johansen ve Gregory Hansen eşbütünleşme testi uygulanarak dar parasal büyüklüğü (M1) ile para talebi belirleyicileri arasında her iki teste göre eşbütünleşmenin var olduğu gösterilmiştir. M2 parasal büyüklüğü için ise Johansen testinde eşbütünleşmenin var olduğu Gregory ve Hansen testinde ise pek çok durumda eşbütünleşmenin olmadığı görülmüştür. Para talebi fonksiyonunda yapısal değişim mevcut ise fonksiyon istikrarsız olabilmektedir. Bu açıdan para talebi fonksiyonunun tahmin edilmesinde yapısal değişimler göz ardı edilmemelidir. Çalışmada, 1991:Q1-2015:Q2 dönemi için tahmin edilmiş para talebi fonksiyonlarının üzerinde CUSUMSQ testi uygulanmıştır. Bu testin sonuçları Malezya'nın geniş para talebi fonksiyonu dışında bütün ülkelerin para talebi fonksiyonlarının istikrarsız olduklarını göstermiştir. Bu yüzden para talebi fonksiyonlarının yapısal değişimleri Bai ve Perron yöntemiyle ortaya konmuş ve kırılmalar öncesi, arası ve sonrası yani alt dönemlerin fonksiyonu EKK yöntemiyle tahmin edilmiştir. Ampirik bulgular 1991:Q1:2015:Q2 döneminde bütün ülkeler için para talebi fonksiyonunun tamamen istikrarlı olmadığını gösterirken alt dönem fonksiyonlarında ise pek çoğunun istikrarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate and test the stability of the money demand function of five selected Asian countries (Republic of Korean, Malaysia, Singapore, Taiwan and Turkey) considering the structural changes for the period of 1991:Q1-2015:Q2. In this study, narrow (M1) and broad (M2) standard money demand functions (as functions of income and interest rate) have been estimated separately. Firstly the stationary of the series have been tested by using ADF and LM unit root test under two structural breaks. According to the results of these tests monetary aggregates, real income and interest rate series are stationary at the first difference I(1). After that, employing Johansen and Gregory Hansen cointegration tests, has been showed the presence of cointegration between narrow money supply (M1) and the determinants of money demand. For broad monetary aggregate (M2), The existence of the cointegration has been found by using Johansen test but the findings of Gregory Hansen test do not support the presence of cointegration in many cases. The presence of structural changes in money demand function may cause to instability of the function. Therefore Structural changes shouldn't be ignored in estimation of the money demand function. The CUSUMSQ test has been applied on estimated money demand functions for the 1991:Q1-2015:Q2 period. The findings of this test shows the instability of money demand functions of all selected countries except the broad money demand function of Malaysia. Therefore, structural change of money demand functions have been presented with the method of Bai and Perron. After that the functions of sub periods have been estimated by using OLS method. While the empirical findings showed the instability of the money demand functions of all selected countries for the period of 1991:Q1:2015:Q2, the function of sub periods are stable in many cases.