Uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin makroekonomik değişkenler üzerindeki etkileri: Üç model ve Türkiye uygulamaları
  1. Tez No: 41175
  2. Yazar: ELİF ESİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Dünyada para ve sermaye piyasalarında entegrasyonun derecesi arttıkça, uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin ülkelerin ekonomileri üzerinde yarattığı etkilerin önemi de giderek büyümektedir. Çalışına, bu düşünceden hareketle, uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin tanımını, yönünü, teorisini, sözkonusu hareketleri açıklamak üzere oluşturulmuş üç modelin ekonometrik analizler yoluyla Türkiye verilerine uyarlanmasını ve bunların sonuçlarını içermektedir. Kısa vadeli sermaye hareketlerinin teorisi üç temel modele dayanmaktadır: Sermaye hareketlerini iki ülkenin faiz oranları arasındaki farka ve spekülatif beklentilere dayanarak akım hipotezler çerçevesinde açıklayan faiz Faritesi Teoremi; yine faiz oranları farkı ve beklentileri temel alan, fakat stok sermaye hareketliliğini de modele dahil eden Portföy Dengesi Teoremi; küçük, açık ve sermaye hareketliliğinin var olduğu bir ekonomide, para ve maliye politikalarının ekonominin genel dengesi üzerindeki etkilerini inceleyen Mundell-Pleming Modeli. Tezin ikinci bölümünde, bu teoriler orjinal biçimleriyle anlatılmış; üçüncü bölümde ise, literatürden seçilmiş bu konuyla ilgili daha ayrıntılı çalışmalara ve bunlar çerçevesinde Türkiye verilerine uygulanan ekonometrik analizlere yer verilmiştir. Regresyon tahminlerinin sonucunda, Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketliliğinin, spekülatif beklentilerden ve sermaye hareketlerinin gerçekleştiği iki ülkenin faiz oranları arasındaki farktan birinci derecede;II 1980 yılında Türk ekonomisinin finansal kesiminde gerçekleştirilen değişiklikler ve 1989'da finansal serbestleştirme yönünde alınan önemli kararlardan olumlu yönde ve yoğun miktarda etkilendiği saptanmıştır. Her üç modele uygulanan analizlerde Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin kolaylaşmasını sağlayan en önemli olgunun, " sermaye hareketlerinin önündeki engellerin kaldırılması ve serbestleşmesini sağlayıcı birtakım kararların alınması olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra, ülkelerin ulusal gelirlerinde ve ihracat miktarlarında oluşan artışların kısa vadeli sermaye hareketliliğini olumlu yönde etkilediği; buna karşın sözkonusu yatırımların vergilendirilmesi veya bunlara uygulanan vergi oranlarında bir artışın işlem maliyetlerini artırması nedeniyle ve ülkelerin para arzlarında ortaya çıkan bir artışın da ekonomik istikrarsızlığın göstergesi olması nedeniyle sermaye hareketliliğini kısıtlayıcı yönde etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle, bir ülkeye yüklü miktarda kısa vadeli sermaye girişinin ya da çıkışının, ülkenin ulusal geliri ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkileri, farklı mekanizmalar aracılığıyla ve farklı bakış açıları gözetilerek sunulmuştur. ABSTRACT As the degree of integration among money and capital markets in the world has increased, the effects of international short-term capital movements on the economies of the countries have become more essential. The aim of this study is to examine the three original models that explain the international mobility of the short-term capital and to ascertain the effects of the short- term capital movements on developing countries' economies and especially on Turkish economy by using more detailed models based on the original ones.
Özet (Çeviri)
II 1980 yılında Türk ekonomisinin finansal kesiminde gerçekleştirilen değişiklikler ve 1989'da finansal serbestleştirme yönünde alınan önemli kararlardan olumlu yönde ve yoğun miktarda etkilendiği saptanmıştır. Her üç modele uygulanan analizlerde Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin kolaylaşmasını sağlayan en önemli olgunun, " sermaye hareketlerinin önündeki engellerin kaldırılması ve serbestleşmesini sağlayıcı birtakım kararların alınması olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra, ülkelerin ulusal gelirlerinde ve ihracat miktarlarında oluşan artışların kısa vadeli sermaye hareketliliğini olumlu yönde etkilediği; buna karşın sözkonusu yatırımların vergilendirilmesi veya bunlara uygulanan vergi oranlarında bir artışın işlem maliyetlerini artırması nedeniyle ve ülkelerin para arzlarında ortaya çıkan bir artışın da ekonomik istikrarsızlığın göstergesi olması nedeniyle sermaye hareketliliğini kısıtlayıcı yönde etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle, bir ülkeye yüklü miktarda kısa vadeli sermaye girişinin ya da çıkışının, ülkenin ulusal geliri ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkileri, farklı mekanizmalar aracılığıyla ve farklı bakış açıları gözetilerek sunulmuştur. ABSTRACT As the degree of integration among money and capital markets in the world has increased, the effects of international short-term capital movements on the economies of the countries have become more essential. The aim of this study is to examine the three original models that explain the international mobility of the short-term capital and to ascertain the effects of the short- term capital movements on developing countries' economies and especially on Turkish economy by using more detailed models based on the original ones.Ill The theory of short-terra capital movements is based on three fundamental models: Interest Parity Theorem which explains capital movements on the basis of flow hypotheses depending on the interest rate differentials and speculative expectations; Portfolio Balance Theory which takes interest rate differentials and expectations into consideration but adds stock capital movements to the model as well; The Mundell-Eleming model which examines the effects of monetary and fiscal policies on the general equilibrium of an economy that's small, open and has capital mobility. In the second part of the thesis, these theories have been explained in their original forms. In the third part, there exists detailed studies dealing with the subject which have been chosen from the literature and the econometric analyses that have been applied to necessary data of the Turkish economy. As a result of the regressions, it's observed that the short-term capital mobility in Turkey, has been affected by speculative expectations and interest rate differentials and has increased in volume after 1980 and 1989 together with important changes and decisions in the financial side of the economy towards financial deregulation. Also, it's noticed that short-term capital mobility has correlations with the national incomes and money stocks of the countries, wealths of the domestic residents and exports of the home country. Throughout the thesis, the effects of capital inflows into or outflows out of a country, in large amounts, on the national income and the general level of prices are explained from different points of view by taking different mechanisms into account.