Impact of capital flight on economic performance of selected developing economies: A comparative analysis
Sermaye kaçışlarının seçilmiş gelişmekte olan ülkelerde ekonomik performans üzerine etkileri: Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 681702
  2. Yazar: SHAHANARA BASHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Sermayenin kıt olduğu ülkelerden sermaye kaçışı sorunsalı son yıllarda ampirik literatürde yoğun bir şekilde ele alınmaktadır. Bu kapsamda yapılan eski çalışmalar sermaye kaçışının ölçümü ve belirleyicileri üzerine odaklanırken, son yıllarda yapılan çalışmaların sermaye kaçışının ilgili gelişmekte olan ülkelerin çeşitli makroekonomik göstergeleri üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaştığı gözlenmektedir. Literatürde genellikle ülkeye özgü ya da bölgeye özgü çalışmaların yürütülürken, sermaye kaçışının olduğu ve olmadığı durumlar altında ülkeler arası ve bölgeler arası karşılaştırmalı analizler yeterince ele alınmamıştır. Bu bağlamda bu çalışma bu boşluğu doldurma arayışındadır. Bu arayış bağlamında çalışmada 1981-2019 dönemi kapsamında dünya civarındaki dört gelişmekte olan bölgeden (Asya, Afrika, Latin Amerika ve Geçiş Ekonomileri) 38 gelişmekte olan ülkenin sermaye kaçışı serilerini elde etmek için gerekli modifikasyonlarla birlikte Dünya Bankası'nın kalıntı yaklaşımı kullanılmaktadır. Elde edilen sermaye kaçışı serileri sermaye kaçışının bu ülkelerin bireysel olarak kişi başına çıktı büyümeleri üzerindeki etkisini incelemek için ARDL Sınır Testi yaklaşımı kullanılarak analiz edilmektedir. Bu yaklaşım, gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye kaçışının bu ülkelerin kişi başına çıktı büyümesi üzerindeki etkisinin ülkeler arası ve bölgeler arası karşılaştırmasını mümkün kılmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden sermaye kaçışları her ne kadar Latin Amerika ülkelerinde çok yüksek olsa da, bu problem sermaye kaçışının milli gelir içerisindeki payı bakımından Afrika ülkelerinde daha yoğun gözükmektedir. Sermaye kaçışının kişi başına çıktı büyümesi üzerindeki etkisi, farklı bölgelerden gelişmekte olan ülkelerin dikkate alınarak yapıldığı karşılaştırmalı analizlerde de benzerdir. Analiz bulguları, sermaye kaçışının büyümeyi yavaşlatıcı etkisinin Afrika ülkelerinde çok daha şiddetli olduğunu göstermektedir. Buna göre sermaye kaçışının Afrika ülkelerinin ekonomik büyümeleri üzerindeki negatif etkisi Asya ülkelerininkinden yaklaşık bir buçuk kat ve Latin Amerika ülkelerininkinden yaklaşık iki kat daha fazladır. Sermaye kaçışının Geçiş Ekonomilerinin kişi başına çıktı büyümesi üzerindeki negatif yönlü etkileri tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca sermaye kaçışıyla birlikte reel döviz kuru sapmasının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri Türkiye özelinde analiz edilmiştir. Buna göre Türk Lirası çalışma dönemi boyunca altı defa aşırı değerlenme ve eksik değerlenme evreleri geçirmiştir. Bir ülke parasının eksik değerlenmesinin o ülkede yaşayan yerleşiklerin varlıklarını yurtdışında tuttuklarını ve dolayısıyla sermaye kaçışının ortaya çıktığını öne süren yaygın argümana göre, Türk Lirası'nın eksik değerlendiği dönemler boyunca Türkiye en büyük miktarda sermaye kaçışını 2010'lu yıllarda tecrübe etmiştir. Sermaye kaçışı ve reel döviz kuru sapmasının Türkiye'nin kişi başına çıktı büyümesi üzerinde ters yönde etkileri öngörülmektedir. Daha da önemlisi, bir yandan ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkileyen eksik değerlenme diğer yandan sermaye kaçışını teşvik etmesi nedeniyle ekonomik büyüme üzerinde negatif etki yaratmaktadır. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye kaçışının bu ülkelerin kalkınma hedeflerinin önünde ciddi bir engel oluşturduğu söylenebilir. Bu yüzden çalışmanın bulguları önemli politika çıkarımlarını da mümkün kılmaktadır. Buna göre hükümet ve para otoritelerinin, beşeri sermayenin gelişimiyle birlikte elverişli yatırım ortamını ve iyi yönetişimi teşvik eden politikalar benimsemeleri önerilmektedir. Bu durum sadece sermayenin yurtiçinde kalmasına yol açmayacak, aynı zamanda sermayenin kıt olduğu bu bölgelere yeni sermaye akımları yaratarak sermaye rezervinin artmasını da sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Capital flight from the capital-scarce developing economies has been found to be very extensive in the empirical literature over the last few decades. While earlier studies have focused on the measurements and determinants of capital flight, there has been a growing interest in recent years in analyzing the impact of capital flight on the macroeconomic performance of these developing economies. Most of the recent studies are country-specific or region-specific, and consequently, cross-country and inter-regional comparison of the extent and impact of capital flight relying on a unique approach of capital flight is absent. The study is an attempt to approach this gap. It uses the World Bank's residual approach with necessary modifications to appear at the capital flight series of 38 developing economies from four developing regions, namely Asia, Africa, Latin America, and transition economies during 1981-2019. It then proceeds to examine the impact of capital flight on the per capita output growth of these economies individually resorting to the ARDL Bounds Testing approach which facilitates both the inter-country and inter-regional comparison of the impact of capital flight on the per capita output growth of developing economies. The study suggests that though capital flees from the developing economies is very high in the Latin American economies, the problem is acute in developing Africa in terms of the share of capital flight in GDP. The scenario does not alter when the impact of capital flight on the per capita output growth of different developing regions is compared based on the selected economies. In terms of the mean value of negative significant coefficients of capital flight, the growth faltering effect of capital flight is found to be very severe in developing Africa, which is nearly one and half times higher than developing Asia and two times higher than developing Latin America. The overall impact of capital flight on the per capita output growth of Transition economies is negative. The study performs a separate growth regression for Turkey incorporating RER misalignment along with capital flight. It finds the RER of Turkey misaligned throughout the sample period producing six alternating periods of overvaluation and undervaluation. According to the commonly accepted argument that anticipated undervaluation of currency of a country motivates domestic residents to hold their assets abroad and thereby causes capital flight, Turkey experiences the largest amount of capital flight during the 2010s throughout which its RER remains undervalued. It is obvious from the findings that RER misalignment and capital flight have an adverse impact on the per capita output growth of Turkey. Most importantly, undervaluation that promotes per capita output growth also gives incentive to capital flight that has an adverse impact on per capita output growth. Clearly, capital flight is working as an obstacle to achieving the desired development goals of capital-scarce developing countries. Therefore, results of the study have important policy implications. Government and monetary authorities should pursue policies that will confirm a favorable investment climate and good governance along with the development of domestic human capital which will not only retain domestic capital but also create a reverse flow of capital to these capital-scarce regions.