Sexual politics and modernity in the poetry of D. H. Lawrence and Philip Larkin
D. H. Lawrence ve Philip Larkin'in şiirlerinde cinsel politika ve modernite
- Tez No: 448214
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümü, modernite kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimini ele almaktadır. Modernite ve edebiyat ilişkisini incelemek için Rönesans'a dek uzanmak, Aydınlanma Çağının, hemen ardından gelen Endüstri devriminin ve son olarak yirminci yüzyılda, iki büyük savaşın ardından yaşanan değişimlerin ve hayal kırıklıklarının sosyal sonuçlarını anlamak gerekmektedir. İkinci bölümde cinsel politika kavramı ele alınmaktadır. Bu kavramın dinamikleri ve modernitenin bu dinamikler üzerindeki etkileri, çalışmanın birinci bölümünde konu edilen zaman aralığında gerçekleşen temel sosyal, politik ve ekonomik değişiklikler incelenerek açıklanmaktadır. Araştırmanın analiz bölümü iki önemli yirminci yüzyıl şairinin çalışmalarına odaklandığından, yirminci yüzyıl modernite kavramı daha yakından ele alınmış, sosyal ve politik değişimlerin bu yüzyılda cinsel politikaya olan etkileri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın üçüncü bölümü D. H. Lawrence'ın şiirlerini, cinselliğe ve kadınlara olan tutumunu inceler. Farklı şiir derlemelerinden seçilen bazı şiirleri cinsel politika ve modernite ilişkisi bağlamında analiz edilmektedir. Son bölümde, Philip Larkin'in şiirleri cinsel politika ve modernite ilişkisine odaklanılarak incelenmekte ve belirli şiirleri detaylı şekilde analiz edilmektedir. Bu şiirleri analiz ederken yirminci yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen cinsel devrim ve bunun arkasındaki etkenler vurgulanmaktadır. Bu çalışma kadınların cinsel politikadaki konumunun modernite ile ilintili olarak araştırılmasını amaçlamakta ve bu konumlandırmanın dinamiklerini açıklamaya çalışmakta ve cinsel devrimin kadınlara da erkekler ile eşit özgürlükler verip vermediğini sorgulamaktadır. Bu amaç göz önünde bulundurularak iki büyük şair; yirminci yüzyılın ilk yarısında yazan D. H. Lawrence ve yirminci yüzyılın ikinci yarısında yazan Philip Larkin'in seçilmiş şiirleri incelenmekte ve tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
First chapter of this study covers the emergence of modernity and its development through history. In order to explore the relationship between modernity and literature, it is necessary to go back the Renaissance, to understand the social consequences of the Age of Enlightenment, the following industrial revolution, and lastly great changes and the disillusionment experienced in the twentieth century as a result of the two great wars. In the second chapter, the idea of sexual politics is examined. The dynamics of the concept and the effects of modernity on these dynamics are explained by investigating the main social, political, scientific, and economic changes through the time period covered in the first chapter. As the analysis section of this research focuses on two twentieth century poets' works, twentieth century modernity is examined closer and the effects of the social and political changes on sexual politics in this century are analysed. The third chapter of this study explores D. H. Lawrence's poetry and his attitude towards sexuality and women. Some of his poems from different poetry collections are analysed in terms of sexual politics and its relation to modernity. In the last chapter, Philip Larkin's poetry is investigated with a focus on the sexual politics and modernity and specific poems are analysed in detail. While analysing these poems, sexual revolution of the second half of the twentieth century and the motivation behind it are emphasised. This study aims to explore the position of women in sexual politics in relation to modernity, attempts to analyse the dynamics of this positioning, and questions whether sexual liberation gives freedom to women in equal basis with men. Keeping this aim in mind, selected poems by two great poets, D. H. Lawrence, who wrote in the first half of the twentieth century, and Philip Larkin, who wrote in the second half of the twentieth century, are examined and discussed.