Subjectivity and politics of women loving women
İstanbul?da kadın seven kadınların öznelliği ve politikası
  1. Tez No: 288012
  2. Yazar: BAŞAK DURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma ve çalışmanın alanı, kadın seven kadınlar olarak bizlerin kendi toplumsal cinsiyet ve cinsellik anlatılarımızda kendini gösteren kaygılar ve korkuları betimlemeyi ve bunlar üstüne düşünmeyi hedef almıştır. Bunu yaparken de, İstanbul'da yerleşik normalizasyon biçimlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Ayrıca, haz ile ilgili olarak, görmezden gelinmiş yerel direniş pratiklerinin belgelenmesi de istenmiştir. Modernliğin İstanbul'daki benzersiz deneyimi, kadın seven kadınların bedenleri ve hazları üzerinde kendini gösteren bir dizi karmaşa ve çelişkiyi ortaya koymaktadır. Türkiye tarihinde bugünkü modernleşmenin bir eleştirisi açısından önem taşıyan olaylarla, kendi `sapkın' cinsellikleri ve hazları üzerinden siyaset yapan dokuz kadınla yaptığım söyleşiler arasında bir diyalog kurmaya çalıştım.Bu çalışmadaki amacım İstanbul'da yaşayan kadın seven kadınlar üstüne bir sunum yapmak, onların `gizli' hayatlarını açığa çıkarmak değildi. Bunun yerine, bu kendilik deneyiminin anlatısı ve belgelenişi üzerinden tekil deneyimlerin izini sürmeye çalıştım. Bu nedenle, normalliğin akışkan sınırlarıyla, onun düzenlenişiyle başa çıkmak için kullandığımız mekanizmaları, bu kendi üzerindeki çalışmanın yarattığı kaygıları ve korkuları sorunsallaştırdım. Bu alana girerken `self-reflexive' bir yöntem kullanmayı seçtim ve inanıyorum ki, İstanbul'daki kadın seven kadınların öznelliği üstüne ayrıntılı, betimlemeli ve kendini savunmak zorunda hissetmeyen bir çalışma, toplumsal cinsiyet ve cinsellikle ilgili temiz, steril, düzgün ve evrenselleştirici kavramsallaştırmaların istikrarını bozmak açısından ve bu üst-anlatıları çözerek onlarla bağımızı koparacak yollar bulabilmemiz için hayati önemdedir.
Özet (Çeviri)
I intend to use this space to describe and reflect on the anxieties and fears that operate within our own narrations of gender and sexuality as women who love women in order to expose forms of normalization localized to Istanbul, Turkey. Moreover, I aspire to document neglected localized resistance practices with respect to pleasure. The unique experience of modernity in Istanbul forms a web of complexities and contradictions that unravel on bodies and pleasures of women loving women. I tried to create a dialogue between conversations I had with nine women who perform politics from and around their own `aberrant? practices of sexuality and pleasure and events in history of Turkey that are pertinent to a critique of modernization today.My concern in this project is not to do an exposé on women loving women in Istanbul, trying to bring into the light their `secret? lives. Instead, via the narration and documentation of this experience with the self, I tried to track and describe singular experiences. Thereupon, I problematized the mechanisms which we employ to deal with the fluctuating limits of normality, their regulation, the anxieties and fears this self-management creates. I chose to employ a self-reflexive model while engaging in this space and I believe that a detailed, descriptive and unapologetic exploration of subjectivity of women loving women in Istanbul is vital for destabilizing the neat, sterile, clear-cut, universalizing conceptualizations of gender and sexuality; untangling these meta-narratives in order to identify ways to cut our ties from them.