Cinsel kimlik siyaseti ve sol akım
Sexual identity politics and socialism
- Tez No: 547511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kimlik siyaseti son yıllarda sosyal bilimlerin en çok tartıştığı konuların başında gelmektedir. Kimlik siyaseti, dezavantajlı birey ve grupların toplumsal tanınma talebi üzerine yükselen ve bu talepleri haklar temelinde meşrulaştırmaya yönelmiştir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde din, dil, ırk, etnisite ve cinsiyet gibi farklı boyutlarıyla kimliğe dayalı siyaset tarzının etkileri görülmektedir. 20. yy. başlarına kadar siyasette görülen sınıf temelli mücadelenin yanı sıra yüzyılın sonlarına doğru kimlik temelli siyasetin de yükselişe geçtiği görülmektedir. Modernitenin başarısızlığı, yeni toplumsal hareketler, postmodernizm, küreselleşmenin kültürel etkileri, solun yeniden tanımlanması, işçi sınıfının reformcu bir nitelik kazanması gibi birçok etken kimlik siyasetinin yükselmesinde neden olmuştur. Bu durum 1960'lı yıllar ile birlikte toplumsal hareketlerin çevre, barış, cinsellik gibi yeni temalar etrafında örgütlenmesine yol açmıştır. Bunun sonucunda siyaset arenasına yeni özneler (öğrenci, köylüler, eşcinseller vb.) çıkmıştır. Bu çalışma kimlik siyasetinin boyutlarından birisini oluşturan cinsel kimliğe odaklanmaktadır. Bu doğrultuda cinsel kimlik siyaseti, solun yeni devrimci öznesi ve toplumun cinsel kodlarını kökten değiştirmeye yönelik yeni bir düzen tasavvuru ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, sözü edilen toplumsal değişmenin boyutlarının, gerçekten solun öznesini değiştirecek bir düzeye varıp varmadığı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Identity politics is one of the most discussed subjects of the Social Sciences in recent years. Identity politics and these demands are rising on the demand for the recognition of individuals and groups disadvantaged on the basis of social rights is directed to justify. In many countries of the world today, religion, language, race, ethnicity and gender with different dimensions such as identity-based politics, the effects are seen. 20. yy. seen in politics until the beginning of the class-based struggle, as well as towards the end of the century, identity-based politics when the rise is observed. The failure of modernity, new social movements, postmodernism, the cultural effects of globalization, are redefining the left of the working class many factors such as the rise of identity politics has resulted in reformist gain a qualification. This situation together with the 1960s social movements-environmental, Peace, organized around themes such as sexuality, respectively. As a result of these new subjects into the political arena (students, peasants, homosexuals, etc.) has been. This study focuses on identity politics, which constitute one of the dimensions of sexual identity. In line with this, sexual identity politics, the new left and the revolutionary subject of the Society for the purpose of modifying sexual codes reveals the imagination of a new layout. In this study, social change is mentioned, the size of the left have reached a level that will really change are being explored as the subject of.