Yeni medya düzeni ve dijital habercilik: Kaynak ve alıcı bağlamında bir araştırma
New media order and digital journalism: A research in the context of the source and receiver
- Tez No: 448228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADEM OĞUZHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yeni medya kavramı, yeni iletişim teknolojileri ile ilişkili sosyal ilişkileri, iletişim becerilerini arttıran araçları ve bu araçlarla şekillenen sosyal toplulukları ifade etmektedir. Günümüzde yeni medya kavramı ve onun sunduğu imkanların hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal yaşamımız, iletişim biçimlerimiz ve medya tüketim alışkanlıklarımız önemli derecede değişmiştir. Özellikle internet, küresel düzenin iletişim mecrası olarak bu gelişmelerin en üst sırasına oturmuş ve yeni dünya düzeninin yeni kamusal alanı olarak görülmeye başlanmıştır.Yeni medya gazeteciliği özellikle okur için çok önemli avantajları beraberinde getirmiştir. Geleneksel gazetecilikte pasif kalan gazete okurları dijital gazetecilik ile birlikte çok daha aktif bir konuma geçmişlerdir. Okurlar aynı zamanda gazeteler için de önemli bir görev üstlenmişlerdir. Günümüzde her okur aynı zamanda gazeteciler için birer haber kaynağı haline gelmiştir. Okurlar adeta birer muhabir gibi okudukları gazetelere haber yollamaktadırlar. Bireyselleşmenin de etkisiyle okuyucu istediği haberi kendi seçmekte, bunun farkına varan medya kuruluşları da okuyucuya istediği haberi sunabilmektedir. Bunun için de sayısal temelli yeni medya teknolojilerinden yararlanmaktadırlar.İletişim teknolojilerinin haber üretim sürecinde yarattığı değişikliklerle, geleneksel medyada alıcı konumundaki kitlenin yeni medyada geçirdiği dönüşümün ve aktif bir kullanıcı boyutuna geçmesindeki etken dinamiklerin ve sonuçlarının incelendiği bu çalışma, bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin ürünü olan yeni medya teknolojilerinin haber üretim süreci bağlamında kaynak ve alıcı boyutunda gerçekleştirdiği dönüşümü ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the new communication environment and impact of the new technologies, there has been new advancements in the media, employees of the media sector and most importantly. In this ltransformation, media has digitalized and has begun to harmonize itself with the new economic dynamics. New environments of communication, new economy and the information society shaped during the process, have caused drastic change in the masses that follow media. Now the media followers are the main actors of the media. With all these developments, the news text has changed tremendously in terms of production, distribution and consumption. The age we are living in is defined by the value of knowledge and communication. Technology is in a continous developement process in order to form a more precise and rapid information flow. This paper forms a communicative informatics perspective on New Media and Interactivity as a factor of the transformation of the society. The world is changing and orders are transforming: So are the media. New Media and interactivity transforms the spectator into a user as communication forms a reproduction. It is a need to map out the big picture to understand the trends of transformation that effect the individual andsociety. This study aims to focus on the terms Interactivity‖ as well as the formulazation of New Media in order to portray the situation