Küreselleşme sürecinde İran İslâm cumhuriyeti ekonomi politiği
Political economy of Islamic republic of Iran during globalization
- Tez No: 448230
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN AYKAÇ YANARDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşme olgusu son yıllarda hız kazanan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme sürecinde beklenmedik politik bir gelişme olarak İran'da İslam devriminin gerçekleşmesi, ABD'nin hegemonik güç olarak ambargo ile tepki vermesine yol açmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı da;“ABD'nin hegemon güç olarak, küreselleşme süreciyle çelişkili, paradoksal bir biçimde ambargo uygulamasının İran'ın dış ticareti açısından nasıl sonuç vermiştir?”sorusuna analitik bir bakış açısıyla yanıt aramaktır. ABD'nin uyguladığı bu ambargolar İran'ın dış ticaretini etkileyerek yön değiştirmesine neden olmuştur. Ticaretin değişen yönü İran'ın dünya piyasasına eklenmesini etkilemiştir.Bu soruya net bir cevap verebilmek için, çalışmanın birinci bölümü Amerika'nın savunucusu olduğu liberal düşüncenin serbest piyasa meyvesi olan küreselleşmenin tanımını yaparak, bu kavramın gelişim süreci ve kökenlerine inecektir. İkinci bölümden dördüncü bölüme kadar ise ambargo eşliğinde, küresel piyasa ile ilişkisini sürdürmek isteyen İran İslam Cumhuriyeti'nin farklı şartlar ve devlet başkanlarının döneminde dönüşümcü bir tutumla nasıl bir yöntem izlediği konusu tartışılmıştır. Son bölümde ise İran İslam Cumhuriyetinin farklı devlet başkanları döneminde yapılan ekonomik planlar ve nükleer gerginliğin sonucunda uygulanan ek ambargolar eşliğinde, dünya piyasaları ile nasıl bir ticari ilişki sürdürdüğü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization has been widely discussed in recent years. In the process of globalization, the unexpected Islamic revolution in Iran caused USA's embargo. The purpose of this research is to answer the question:“How has the imposition of embargo which contradicts globalization process affected Iran's foreign trade?”The embargo controlled by USA affects Iran's foreign trade and causes the change of its direction. In order to give a clear answer to this question the first part of the research will define the term globalization which is defended by USA. The process of this term will be examined, too. Second, third and fourth sections will discuss how Iran Islamic Republic maintained its relationship with global market under different circumstances and with different governments. In the final part of this thesis the commercial relationship Iran Islamic Republic maintained with world market during different governments' period and under USA embargos is analyzed in a comparative historical manner.