Mahmud Ahmedinejad dönemi İran-ABD dış politikası (2005-2013)
Iran's foreign policy of the USA during the Mahmoud Ahmedinejad's precidency (2005-2013)
  1. Tez No: 473506
  2. Yazar: MÜJGAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İran Ortadoğu tarihinde önemli bir role sahiptir. Politik ve kültürel geçmişi göz önünde bulundurulduğunda, İran'ın kuruluşunun, bu iki unsurun dramatik dönüşümünün bir sonucu olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle Safevi döneminin başından itibaren, bu dönüşümün kademe kademe, tarihinde başa geçen farklı hanedanların etkilerini kullanarak günümüz İran'ını yarattığı açıkça görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı İran İslam Devrimi'ni kapsayan dönemi, İran'ın 6. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın dini kimliği altında analiz etmek diğer bir deyişle onun devrimin sürekliliğini korumadaki rolünü ve cumhurbaşkanlığı sırasında İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Çalışmanın temel iddiasi İslam Devrimi sonrasında İran'ın uluslararası sisteme entegrasyonunun radikal muhafazakar bir düşünce yapısıyla mümkün olmayacağı ve bu konuda Ahmedinejad'ın savunduğu siyasi fikirlerin İran'ın bundan sonraki sürecinde geçerliliğini yitiriceğidir. Kısaca bu çalışmada Mahmud Ahmedinejad'ın İran siyasi tarihinde devrimci idealleri savunan son radikal başkanı olması savı ortaya konmaktadır ve bu savı gerek İran tarihi gerekse Ahmedinejad'ın yaşamından edinilen tarihsel referanslara dayanarak kanıtlama amacı taşınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Iran has an important role in the history of The Middle East. When it is considered the cultural and political background of the country it can be understood that the foundation of the Iran is the result of a drammatical transformation of these two facts. Especially, from the beginning of the period of Safavis', it is seen clearly that, this transformation, step by step, by using all the effects of different dynasties took part in its history have created todays' Iran. The main purpose of this study is to analyse the period which includes The Iranian Islamic Revolution under the name of Iran's 6th President Mahmoud Ahmadinejad, in other way to go around his role as the protector the permanence of the revolution and and the relations between Iran and the USA during his presidency. This study basically claims that, integration of Iran to the international system will not be possible any more with a radical conservative point of view and all the political sentiments that are declared by Ahmedinejad will be expired in Iran's history. Shortly, in this study, it is presented the thesis that, Mahmoud Ahmedinejad will be the last president who fights for the revolutionary ideals in political history of Iran, and this study was written with a view of proving this thesis by having references both from the Iran's history and the life of Mahmoud Ahmedinejad.