Ortaöğretimde öğrenim gören karatecilerin stresle başa çıkma yollarının incelenmesi
Investigation of secondary education studying karateka of stress coping
- Tez No: 448243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisanslı sporcu lise öğrencilerinin sporda görev ve ego yönelimleri ile stresle başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla araştırmaya 175 bayan, 125 bay toplam 300 sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların stresle başa çıkma stratejilerini belirlemek için Gaudreau ve Blondin (2002) tarafından Kanada'da geliştirilen, Türkçe' ye uyarlama çalışması Arsan (2007) tarafından yapılan Sporda Stresle Başa Çıkma Stratejileri Envanteri (SSBÇSE) kullanılmıştır. Sporcuların stresle başa çıkma alt problemlerinden“hayal etme”puan ortalamalarının cinsiyete göre anlamlı sonuçları bulunmuştur (t=2,05; p=0,0410.05),“sosyal geri çekilme”puan ortalamaları, spor dalı değişkenine göre anlamlı sonuçlar vermiştir (F=2,503; p=0,031
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between task and ego orientations on sport of licensed athlete high school students and strategies to coping with stress. For this purpose, research 175 female, 125 male total of 300 athletes participated. Coping With Stress Strategies in Sport Inventory, which was developed in Canada by Gaudreau and Blondin (2002) and adapted to Turkish by Arsan (2007), was used to determine the strategies for coping with stress. The athletes' mean scores of“imagination”were found to be significantly higher than those of the sub-dimension of coping with stress according to their gender [T=2,05; p=0,0410.05). Sports athletes with basketball are less scores social withdrawal than those with athletics. Significant results were found between sports age and“effort”and“social withdrawal”scores in coping with stress [F=2,696; p=0,031