Amatör futbolcuların algılarına göre antrenörlerin liderlik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the leadership characteristics of coaches according to the perceptions of the amateur football players
  1. Tez No: 448244
  2. Yazar: ABDULLAH BENSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın konusu, futbol kulüplerindeki sporcuların farklı özelliklerine göre algıladıkları antrenör liderlik davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmeye yönelik 17 soru bulunmaktadır. İkinci bölümde ise Sporda Liderlik Ölçeği (sporcuların antrenör davranışını algılaması versiyonu) bulunmaktadır. Ölçek: Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin türk sporcuları için uyarlanması Toros ve Tiryaki (2006) tarafından yapılmıştır. Ölçek 40 maddeden oluşan beşli likert tipi bir ölçektir. Araştırmada kullanılan ölçeğe ait alt boyutlar ise demokratik davranış, eğitici ve öğretici davranış, otokratik davranış, sosyal destek davranışı ve pozitif geribildirim davranışı şeklindedir. Çalışmanın örneklemi ise bu takımlarda görev yapan, kolayda örnekleme yöntemine göre seçilen ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 156 futbolcu oluşturmaktadır. Bu çalışmaya katılan futbolcuların algıladıkları antrenör davranışlarının tanımlayıcı istatistikleri incelendiğinde; sporcuların algıladıkları antrenörün eğitici öğretici davranış puan ortalaması 1,82±0,49 olarak bulunmuştur. Araştırmadaki sporcuların algıladıkları demokratik davranış puanları incelendiğinde 2.02±0,68 olduğu görülmektedir. Ayrıca otokratik alt boyutunda 2.81±0.91, sosyal destek alt boyutunda 1.98±0.55, pozitif geribildirim alt boyutunda ise 1.86±0.59 olarak teslim edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre, araştırma grubunun antrenörünün liderlik davranışları alt boyutları ile ilgili genel olarak puan ortalamalarının düşük olduğu görülmektedir. Araştırmanın yapıldığı il geneline bakıldığında liglere katılan takım sayısının az olmasından dolayı müsabaka sayılarının azlığı ve antrenörleri ile yeterince vakit geçirememesinden kaynaklı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the relationship between the coach leadership behaviors of the sportsmen in the football clubs based on different characteristics. The data collection tool in the study involves two parts. In the first part, there are 17 questions towards determining the demographic characteristics of the participants. The second part involves the Leadership Scale for Sports (the version in which sportsmen understands the coach behaviors). The scale was developed by Chelladurai and Saleh (1980). The scale was adapted for Turkish sportsmen by Toros and Tiryaki (2006). It is a 5 point likert scale including 40 items. The sub-scales of the scale are democratic behavior, training and instruction, autocratic behavior, social support and positive feedback. The sample group of the study was 156 football players who were worked in these teams and were chosen according to convenient sampling method. When the descriptive statistics of the football players in the study on how they perceived coach behaviors were examined, the average for behaviors towards training and instruction was found as 1,82±0,49; whilst their democratic behavior scores were found as 2.02±0,68; autocratic behavior scores were found as 2.81±0.91; social support scores were found as 1.98±0.55 and positive feedback scores were found as 1.86±0.59. As a result, based on the findings it was seen that the overall score averages of the research group on the sub-scales of leadership behaviors of the coach was low. When the city where the research was carried out is taken into account, it can be said that the result could be due to the fact that there are very few number of teams participating in the leagues and therefore, the number of tournaments is low and that they do not spend much time with their coaches.