Resim sanatında çiçek imgesi ve Georgia O'keeffe
Image of flower in the art of painting and Georgia O'keeffe
  1. Tez No: 448302
  2. Yazar: AYŞE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Resim Sanatında Çiçek İmgesi adlı bu çalışma, resim ve alt başlıklarına, resim sanatı tarihinde ele alınan önemli çiçek imgelerinin yorumlanmasına ve sanatçıların eserlerini yönelik bir incelemeyi kapsamaktadır. Aynı zamanda Çiçek İmgesine yönelik olarak yapılan farklı sanatçılara ait olan uygulama çalışmaları ele alınarak farklı üslup ve uygulamalar incelenmiş ve sanatçı bakış açısındaki çiçek imgesinin tasarımının nasıl bir kompozisyon haline dönüştüğü irdelenmiştir. Çalışmanın; Birinci bölümünde, imgeye terimine yönelik terminoloji çalışması yapılmış ve imgeye eş değer diğer kavramlar arasında bağlantılar ve farklılıklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; farklı sanatçıların çiçek imgesine yönelik yorumları ve algılamaları ele alınmıştır. Bu çerçeve içerisinde, imge aktarımının, sanat ortamınında ve sanatçı için nasıl bir değişim gösterdiği ele alınmıştır. Bu sayede ele alınan belirli sanatçıların belirlenen eserleri üzerinde durulmuş, hayatlarında kısaca söz edilmiş ve hayat görüşlerinin eserlerine etkisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; farklı dönemlerde yaşamış ve farklı üslupları benimsemiş sanatçıların çalışmalarının yorumları bir sonuçla bağlanmış ve uygulamalı eserlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study entitled as“Image of Flower in the Art of Painting”includes the interpretation of important flower images discussed in the history of art and a review regarding the artists and their works in its image and subtitles. At the same time different styles and practices were examined by dealing with the application works of different artists and it was investigated how the creation of the flower images in the artistic world turned into a composition. In the first part of the study, terminology work was carried out for the term of image and different connections and differences were revealed between the other concepts equivalent to image. In the second part the reviews and sensing of different artists were discussed regarding the flower image. Within this framework it was discussed that what kind of change was occurred by the transfer of the image in the artistic environment and for the artist. In this way, it was focused on the identification of the works belonging to specific artists, their lives were briefly mentioned and researches were conducted about the impact of their view of life on their artistic works. In the third part: the reviews of the works of artists living in different periods and adopting different styles were linked to a result and also the practical works were included.