Şiddet olgusu bağlamında çocuk imgesi
Image of the child in the context of the phenomenon of violence
  1. Tez No: 899914
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, şiddet olgusunu çocuk imgesi ve sanatsal pratikler bağlamında incelemektedir. Şiddetin tanımı ve tarihsel gelişim süreci ile başlanarak, şiddeti ortaya çıkaran etkenler ve bu etkenlerin kökenleri detaylandırılmaktadır. Genetik ve biyolojik nedenlerden bireysel ve psikolojik sebeplere kadar geniş bir yelpazede şiddetin nedenleri ele alınmakta ve toplum ile kültürün şiddet üzerindeki etkileri incelenmektedir. Şiddetin çeşitli türleri -tepkisel, öç alıcı ve ödünleyici şiddet- sınıflandırılarak özellikleri açıklanmaktadır. Ayrıca, çocuk kavramının tanımı ve tarihsel gelişimi üzerinden şiddetin çocuk imgesi ile ilişkisi analiz edilmektedir. Sanat pratiklerinde şiddet olgusu bağlamında çocuk figürünün kullanımı ve sanatın şiddet bağlamındaki rolü de detaylandırılmaktadır. Tez, sanatçı örnekleri aracılığıyla şiddet ve sanat arasındaki bağı değerlendirirken, çocuk imgesinin şiddet bağlamında nasıl temsil edildiğini derinlemesine analiz etmektedir. Bu çalışma, şiddet olgusunu çocuk imgesi ve sanatsal pratikler çerçevesinde değerlendirerek hem bireysel hem de toplumsal düzeyde farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the phenomenon of violence within the context of the child image and artistic practices. It begins with the definition and historical development of violence, detailing the factors that contribute to its emergence and their origins. The study addresses a broad range of causes of violence, from genetic and biological factors to individual and psychological reasons, and explores the impact of society and culture on violence. Various types of violence—reactive, retaliatory, and coercive violence—are classified and their characteristics are explained. Additionally, the relationship between violence and the child image is analyzed through the definition and historical development of the concept of childhood. The use of child figures in artistic practices and the role of art within the context of violence are also detailed. The thesis evaluates the connection between violence and art through examples of artists, providing an in-depth analysis of how the child image is represented within the context of violence. This study aims to raise awareness on both individual and societal levels by assessing the phenomenon of violence within the framework of the child image and artistic practices.