İnkar konusu imzalarda yazı özelliklerinin istatiksel değerlendirilmesi
Statistical evaluation of graphic qualities in cases of signature denial
- Tez No: 44839
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
VIII. ÖZET İmza incelemelerinde sonuca, örnek imza ile incelenecek imzanın bazı özellikleri açısından uyumuna göre varılmaktadır. Biz bu çalışmada özellikle imza incelemelerinde kullanılan yargı özelliklerinden 5 yazı özelliğinin (işleklik derecesi, istikamet, seyir, sürat, tazyik) değişim dağılımlarının, bunların hangi diğer özelliklerle bağıntısı olduğunu ve hangi ikincil özelliklerden de etkilenebildiklerini istatistik olarak değerlendirmeye çalıştık. Öncelikle sahte/uygun imzalarda kullandığımız her ölçüt için (X2) dört gözlü tablolarla yargılama yaptık. Yaş ve eğitimin bu 5 ölçütün biçimlenmesine etkisi olduğu düşünülerek sözkonusu yargılamaları bir de bu ikincil etkenleri katmanlı çözümleme ile düzelterek (Mantel-Haenszel X2 yöntemi) yeniden yargılama yaptık. Son olarakta verilerimize Lojistik Regresyon Çözümlemesi uygulayarak 5 yazı özelliği ve yaş, eğitim, cinsiyeti hep birlikte değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In trials of signature forgery, the verdict is based upon in how much the signature fits the comparative sample with regard to certain features. In the present study, we aimed to assess statistically the distribution of alterations in five qualities, namely ductility, direction, lane ascension/descension, velocity and pressure as well as the association of these criteria with other features and the influence of secondary features upon these criteria. The assessment was primarily conducted using four-square tables for the evaluation of each criterion applied to authentic signatures and to forgery samples. Taking into consideration that age and education might also influence the formation of these 5 criteria, the besaid secondary factors were subjected to correction and a final assessment using the Mantel-Haenszel chi square method was undertaken. The data obtained were finally subjected to logistic regression analysis with subsequent evaluation with regard to the five graphic criteria and the factors age, educational level and sex.