Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Ordusu'nda görev yapan Alman subayları
Germany officers in charge the Ottoman army during World War I
- Tez No: 448407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYUB ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
XVIII. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti, Avrupa ordularında ortaya çıkan gelişmelere ayak uydurmak için ordu ve donanmada Avrupalı askerî uzmanlara yer vermeye başladı. Bu uzmanlar,“II. Mahmud Dönemi”hariç siyasi ilişkilerin iyi olduğu Fransa'dan talep edilmekteydi. Sultan II. Abdülhamid döneminde ise, İngiltere ve Fransa'nın değişen dünya siyaseti ve Osmanlı Devleti'nin iç işlerine müdahale etmeleri, Sultan II. Abdülhamid'i yeni bir müttefik arayışına itti. Milli birliğini kurduktan sonra Avrupa siyasetinde güçlenmeye başlayan Almanya bu dönemde Sultan II. Abdülhamid için bulunmaz bir fırsat oldu. Sultan II. Abdülhamid döneminde başlayan Türk-Alman yakınlaşması onun saltanatı sonrasında da devam etti ve bu yakın ilişkiler Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin Almanya yanında savaşa girmesine neden oldu. Birinci Dünya Savaşı hemen öncesi, Liman vonSanders başkanlığındaki Askeri Yardım Heyeti'nin Türkiye'ye gelişi ve Osmanlı Devleti'nin Almanlar safında savaşa dâhil olması ile çok sayıda Alman askeri, Osmanlı ordusunda görev almaya başladı. Alman Askeri Yardım Heyeti bünyesinde başlangıçta kırk iki kişi ve çoğunluğu yüzbaşı ve binbaşı olarak belirlenen subayların sayısı, kurmay heyetlerinde çok kişiye ihtiyaç duyulması nedeniyle yetmiş bire çıkarıldı. Zamanla daha fazla subay ve askere ihtiyaç duyulması sebebiyle bu sayı artarak devam etti. Bu çalışmamızla birlikte ortaya çıkan subay sayısı ise bin dokuz yüz yirmi dörttür.
Özet (Çeviri)
Since eighteenth century Ottoman Empire, has come to allow for military specialists in the army and navy to keep up with the developments emerging in Eurocorps. These Specialists demanded from France with which was on good political affairs except for“ term of Sultan Mahmut II.”In the term of Sultan Abdülhamid II. Changing world politics of England and France and the irinterferance in the internal affairs of Ottoman Empire, prompted to Sultan Abdülhamid II. search of a newally. After teaming up nationalunity, gaining strenght in European policy, Germany became a golden opportunity for Sultan Abdülhamid II. Beginning in Sultan Abdülhamid term, political convergences caused to take sides with Ottoman Empire in first World war. Shortly before the first World war, coming of the military aid comittee to Turkey under the chairmanship of Liman Von Sanders and going to the war of Ottoman Empire, a great deal of German soldiers began to serve in the army. within German military aid comittee, at the start forty-two people, the number of the military officer assigning a great deal of lieutenant commander and squadron leader in creased seventy-one due to need of general stuff in upstateand need of more people in troops. Over time, this amount increased by the reason of need to more soldiers and in the end of the war, it reached a number of ten thousands. The number of officers come up with this study is one thousand nine hundered twenty four.