The interaction of real and financial markets in the global economy: What role does China play?
Dünya ekonomisinde reel ve finansal piyasaların etkileşimi: Çin'in oynadığı rol nedir?
- Tez No: 448528
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, finansal ve endüstriyel göstergeleri kullanarak Çin ve belirlenen bazı gelişmiş pazarların reel ve finansal dinamikleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Finansal piyasalar ve reel ekonominin dinamiklerini temsil etmek için hisse fiyatlarının gerçekleşmiş finansal oynaklıkları ve sanayi üretimi büyümesi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, bahsedilen bu değişkenleri kullanarak Çin ve gelişmiş piyasalar arasındaki dinamik ilişkiyi yakalamaktır. Belirlenen 5 ülkenin (Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin) aylık verileri üzerinden işaret kısıtlamaları yapılarak Yapısal Vektör Otoregresyon ekonometrik modeli kullanılmaktadır. Ampirik bulgularımız, ilk olarak, Çin Cumhuriyeti'nin finansal ve reel piyasalarının ayrışık olduğunu göstermektedir. Yani, Çin'in herhangi bir finansal sektörüne gelen oynaklığı arttırıcı bir şokun Çin'in sanayi üretimi performansı üzerinde çok az etkisi vardır. İkinci olarak, Çin finansal piyasalarının özellikle Hong Kong Borsası kanalıyla yabancı borsalar üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Şangay Borsası'nın etkilerinin göreceli olarak daha domestik kaldığı gözlemlenmektedir. Üçüncü olarak, gelişmiş piyasalar (ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya) arasında hem finansal sektörde hem de reel üretimde çok sıkı bir ilişki içerisinde oldukları gözlemlenmektedir. Bunlara ek olarak, uyguladığımız bazı işaret kısıtlarının sonucu olarak, finansal bir piyasada oynaklığı arttırıcı bir şokun diğer ülke finansal oynaklıkları üzerinde bulaşıcı ve pozitif etkisinin olduğu gözlemlenmektedir. Bunun aksine, finansal piyasalardaki bir şokun diğer ülke sanayi üretimi performansı üzerine daha geç etkisinin bulunduğu ve bu etkinin göreceli olarak daha az olduğunu tespit edilmektedir. Son olarak, Çin'in kendi sanayi üretim büyümesinin ülke içi dinamikler ile daha fazla etkileşimde olduğu ve yabancı piyasalar arasında en çok ABD'nin Çin'in endüstriyel performansına katkıda bulunduğunu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper uses financial and industrial indicators in order to measure the interdependence of real and financial dynamics between several developed markets and the mainland China. We use realized volatility of stock prices and Industrial Production Growth to capture the dynamics in stock market and real economy respectively. Our main goal is to analyze whether there is a co-movement between China and developed markets in terms of industrial production and stock market volatility. We employ a Structural-VAR model with Sign Restrictions by constructing our indicators as monthly measures for 5-countries which are the US, the UK, Germany, Japan and the mainland China Our first result suggests that Chinese financial and production markets are disconnected, i.e. a shock to Chinese financial market has very little impact on its industrial production growth performance. Second, we find that China is more integrated to the world financial market via Hong Kong Stock Exchange channel, but relatively less through Shanghai Stock Exchange. Third, we observe a very close relationship between Japan, US, UK and Germany in terms of both industrial production and realized volatility. Also, with volatility-to-volatility sign restrictions imposed, we find that a volatility increase in one financial market increases other countries' realized volatility in the short-run. When we impose volatility-to-industrial production growth sign restrictions, we observe that an increase in volatility has a negative impact on other countries' industrial production growth in the short and middle-run. However, China has a different story: The movement in Chinese industrial production growth is mainly determined by its own domestic conditions, i.e. foreign markets has a relatively low impact on Chinese industrial production growth.