Kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınmadaki rolü: Ahiler Kalkınma Ajansı örneği
The role of development agencies on the regional development: the case of Ahiler Development Agency
  1. Tez No: 448536
  2. Yazar: ZÜHAL ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşme ile birlikte sınırların ortadan kalkması bölgeselleşme ve yerelleşme kavramlarını da beraberinde getirmiştir. Nitekim dünyada büyük bunalım ve sonrasında İkinci Dünya Savaşı nedeniyle değişen yeni kamu yönetimi anlayışında kalkınma teorileri büyük önem kazanmıştır. Kalkınma ajanslarının ilk örneği 1933 yılında Amerika'da 20. yüzyılın ikinci yarısında ise Avrupa'da görülmüştür. Avrupa Birliği'nin destekleriyle geliştirilen bölgesel kalkınma ajansları, 2006 yılında Türkiye'nin kalkınma politikalarında yer almıştır. Türkiye'de ilk olarak İzmir ve Çukurova Bölgesel Kalkınma ajansları kurulmuştur. 2010 yılı itibariyle Avrupa Birliği Bölgesel İstatistik Sistemi ile karşılaştırılabilir veri tabanı oluşturarak ülke genelinde 26 adet kalkınma ajansı kurulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'deki kalkınma politikaları kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı'nın kuruluşu, teşkilat yapısı, mali ve teknik destek mekanizmaları hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç olarak Ahiler Kalkınma Ajansı kurulduğu yıldan bu yana bölge ekonomisine ve bölge halkının kalkınmasına ihtiyaçları doğrultusunda pozitif bir etkide bulunmuştur. Nitekim bölgedeki işletmelere verdiği teknik ve mali destekler ve bu destekler sonucunda alınan çıktılar Ahiler Kalkınma Ajansı'nın ne kadar etkin çalıştığının bir göstergesidir. Ancak yeni kurulan bu yapının birtakım sorunlarla karşılaştığı, söz konusu problemlerin çözüldüğü ve bazı yeni düzenlemelerin yapıldığı takdirde bölge kalkınmasında etkinliğinin artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The disappearance of borders with globalization brought the concept of regionalization and decentralization. Thus, new public management approach changed due to the great Depression and Second World War brought the growing importance of the theory of the development on the agenda. The first example of development agencies established to address interregional economic disparities and the lack of infrastructure occured on American Continent in 1993 and the second half of the 20th century in Continental Europe. The regional development agencies developed with support from the European Union took place in Turkey's developmen tpolicy in 2006. In order to speed up the process of entering the EuropeanUnion in Turkey, firstly İzmir and Çukurova Regional Development Agencies were established. As of 2010, 26 development agencies has been established across the country. In this study, information about The Ahiler Development Agency's (AHİKA) establishment, organizational structure, the financial and technical support mechanisms is given. As a result, The Ahiler Development Agency has a positive impact on the region's economy and the development of its people regarding their needs, since it was founded. Thus, technical and financial support given to the businesses in the area and the output taken as result of this support is an indication of how effective that Ahiler Development Agency work. However, it was concluded that facing some problems, to dissolves aid problems and if some adjustments are made this newly established structure will have an increasing effect on development of the region.