Bağımsız denetimde kamu gözetimi uygulamalarının dünya ve Türkiye açısından karşılaştırılması: Bağımsız denetim kuruluşları üzerine bir araştırma
Comparing public oversight applications in terms of world and Turkey: A survey on independent audit firms
- Tez No: 448539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yakın geçmişte, bazı önemli şirketlerin muhasebe skandalları dünyada denetimin bakış açısını değiştirmiştir. Yatırımcıları koruma ve finansal tabloların güvenilirliğini sağlamak için bağımsız denetimin gözetimi önemli bir hale gelmiştir. Dünyada yaşanan muhasebe denetimi ile ilgili skandallar sonucu firmaların sundukları bilgilere ve bu firmaları inceleyen bağımsız denetim şirketlerine güven sarsılmıştır. Finansal raporlamaya olan güven kaybı birçok ülkede çeşitli ölçülerde gerçekleşmiştir. Bu güveni yeniden sağlayabilmek amacıyla dünyada yasal düzenlemelere gidilmiş ve bağımsız denetimin güvenilirliği, kalitesini sağlamak amacıyla ilgili kurumlar oluşturulmuştur. 2002 yılında ABD'de Sarbanes Oxley Yasası (SOA) çıkarılmış ve Halka Açık Şirketler Muhasebe Gözetim Kurulu (PCAOB) kurulmuştur, İngiltere'de Şirketler Yasası ve Muhasebecilik Mesleki Gözetim Kurulu (POBA), Avrupa'da direktifler düzenlenmiş, Türkiye'de ise yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca öngörülen, idari özerkliğe sahip Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the recent past, some of the major companies' accounting scandals have changed supervision's point of view in the world. In order to protect investments and ensure the reliability of financial accounts, observance of independent audit has become important. As a result of scandals which were about accounting control and were experienced, trusts to the information the companies gave and supervisors who inspected these companies has been lost. Loss of trust to financial reporting has taken place in varying degrees in several countries. To regain that confidence and reliability, some legislative regulations have been applied for and some relevant institutions have been established. In 2002 in the USA, Sarbanes Oxley (SOA) was introduced and Public Company Oversight Board (PCAOB) was founded. In England, the Company Law and Professional Oversight Board for Accountancy (POBA) were established and in Europe the instructions were reorganized. Besides them, In Turkey, the public authority which was projected according to Turkish commercial code was founded.