Gündelik yaşamın sosyoloğu: Georg Simmel
The sociologist of daily life : Georg Simmel
  1. Tez No: 448565
  2. Yazar: İLHAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUBİLAY AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Modern sosyolojinin ve modernitenin kurucusu sayılan Georg Simmel, sosyolojiye getirdiği yeni bakış açısıyla çağdaşlarından ayrılır. Simmel, sosyolojiye yeni bakış açısı getirerek, makro sosyolojiyi yerine mikro sosyoloji ile ilgilenmiştir. Formel sosyolojinin kurucusu olan Simmel, formların toplumu meydana getirmediğini, aksine onların toplumun kendisi olduğunu söyler. Toplumun yok olmasını, ancak bütün formların yok olmasıyla açıklayan Simmel, bir formun varlığının toplumun varlığına eşit olduğu görüşünü savunur. O'nu sosyolojisinde anahtar kavramlar; ikililikler (diyadlar) ve üçlülükler (triadlar)'dir. Sayıların küçüklüğü ve büyüklüğü grup yapısı üzerinde önemli rol oynar. Zamanın modern ve metropol kenti olan Berlin'de doğması ve burada yaşaması, O'nun, moderniteyi iliklerine kadar yaşamasına sebep olmuştur. Bunun sonucunda modernite üzerinde çalışmalara yönelen Simmel, en önemli eserlerinden“Metropol ve Zihinsel Yaşamı”yazarak, kent hayatının tüm özelliklerini yansıtmaya çalışmıştır. Metropolde hayat bulan; hesaplanabilirlik, dakiklik, aşk-nefret, fahişelik, cimrilik-cömertlik, paranın felsefesi, moda ve stil gibi konular onun en çok ilgilendiği konular olmuştur.
Özet (Çeviri)
Georg Simmel who is assumed as the funder of modern sociology and modernity differs from his tiers with his new aspect, Simmel is interested in microsociology instead of macro sociology. Simmel founder of formal sociology that forms do not bring forth society on the contrary they are already the society. Simmel explains that when all the forms disappear then the society disappears. He defends that when a form exists, it is the same as the society exist. Key words in his sociology are dualities and trilogies. The bigness and smallness of the numbers have an important role on the structure of group. His birth and living in Berlin, which is the modern and metropolis city of that time, causes him to live modernity deeply. As a result Simmel goes toward modernity works. He tries to reflect all the features of city life with one of his important works ''Metropolis and Mentality Life." That comes to life in the metropolis such topics; calculability, punctuality, love-hate, prostitution, stinginess- charity, philosophy of the money, fashion and stylehas been the most interesting subjects.