شعراء الدعوة الإسلامية في صدر الإسلام دراسة أسلوبية مقارنة
Sadru'l-İslam döneminde İslam'a davet eden şairler
  1. Tez No: 448566
  2. Yazar: ABDULHAMEED MOHAMMED HAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OUSAMA EKHTIAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, İslam'ın doğuş zamanına tekabül eden Hasan İbn Sabit, Kab İbn Malik, Abdullah İbn Revahe gibi en bariz şairleri ele almaktadır. Birçok araştırmacının onların şiirlerini objektiflikten uzak sadece edebî zevk açısından ele aldıklarını düşünüyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak, söz konusu şairlerin şiirlerini genel olarak sırasıyla ve bazen de ihtiyaç olduğunda tarihsel tanımlayıcı metoduna uygun bir şekilde karşılaştırarak inceledik. İslam'ın revize ettiği bazı şiirsel amaçların onların şiirlerinde azaldığını ve İslam ahlakı ile çelişen şiirsel amaçların ise onların şiirlerinde hiç olmadığını gördük. Bu durum, onların şiir karakterlerinde olumsuz bir etki yapmamıştır. Bu tarz, İslâm daveti şiirlerinin en bariz vasfıdır. Çalışmamızı önce Hassan İbn Sabit ile başladık. Onun biyografini ele alarak, onun İslam öncesi ve İslam'ın başlangıcındaki şiirinden bahsettik. Daha sonra Kab İbn Malik konusuna geçerek onun Cahilliye ve İslam dönemlerine ait şiirleri üzerinde çokça durduk. Son olarak da Abdullah İbn Revahe'nin şiirlerini ele aldık. Cahilliye ve İslam başlangıcındaki şiirlerindeki davet boyutuna özen gösterdik. Son olarak içerik ve özellik bakımından söz konusu şairlerin şiirlerini karşılaştırdık. Şiirlerin anlam, tasvir ve dilsel özellikler bakımından ortak ve ayrık noktalara sahip olduğunu gördük. İçerik bakımından ise İslam davası açısından her üçünün birbirine yakın olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the poets of the Islamic call in the beginning of Islam throughout its most prominent thinkers namely Hassan ibn Thabet, Kaab Ibn Malik and Abdullah Ibn Rawaha. I have found that some scholars issued prompt judgments to their verses out of a taste matter away from the objective perspective. As regards this, in this thesis I have depended upon discussing their verses respectively along with making some comparisons when it would be necessitated according to the historic descriptive methodology where I found a contraction in some of their poetic objectives which were cultivated by Islam and the poetic objectives which are inconsistent with Islamic ethics lacked but without effects on their verses and it was a prominent feature in the verse of the Islamic call. I started to study about Hassan ibn Thabet Alansari, I translated his biography and talked about his verse prior to Islam then I talked on Kaab Ibn Malik where I stayed long about the subjects of his verse in Islam time and prior to Islam and finally I talked about the verse of Abdullah Ibn Rawaha and I paid attention to the side of his call at stage of prior to Islam and stage of the beginning of Islam. Later on , I moved to arbitrage among the three poets in terms of content , particulars but I found common and different points among them in terms of the linguistic technical , moral and pictorial characteristics but regarding the poetic subjects they were convergent as a correlation to the subject of Islamic call .