The fragmentation of Alevilik as exemplified in the case of Gazi Mahallesi: Three Cemevis, three free spaces
Aleviliğin parçalanmasının Gazi Mahallesi'nde örneklendirilmesi: Üç Cemevi, üç özgür alan
  1. Tez No: 448609
  2. Yazar: NUR SİNEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Aleviliğin parçalanmasının Gazi Mahallesinde bulunan üç Cemevi üzerinden örneklendirmektedir. 1980'lerden sonra Aleviler parçalı bir karaktere sahip olan kendi kimlik hareketlerini örgütlediler. Cemevleri de bu parçalı hareket sonucu olarak yine aynı şekilde parçalı bir yapıyla ortaya çıktı. 1990'lar Cemevlerinin kamusal alanda görünürlük kazanması açısından önemli bir tarihtir ve tezde de Aleviliğin parçalı yapısı Cemevleri üzerinden incelenecektir. Bu anlamda Gazi Mahallesi alan çalışmasının yürütülmesi için seçildi. Aleviliğin parçalı yapısına işaret eden mahalledeki üç Cemevinin varlığı örnek olay olarak incelenmiştir. Fakat Gazi Mahallesi'nin de özgün yapısı Cemevlerinin“free spaces”çerçevesinde incelenmesini gerektirmiştir. Bu yüzden, tez mahalledeki üç Cemevinin varlığının Aleviliğin parçalı yapısına işaret etmesini savunuyor. Ancak yapılış yollarının mahalleye özgün olması da onların“free spaces”olarak incelenmesine yol açıyor. Bu çalışma Alevilik üzerine geniş çaplı bir literatür değerlendirmesi, ve aynı zamanda Gazi Mahallesi ve üç Cemevinde yapılan konuşmalar, 20 derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlemci metodunun yürütülmesini içermektedir. Şöyle ki, bu çalışma Aleviliğin parçalı yapısının kendine özgü bir pozisyonu olan Gazi Mahallesindeki üç Cemevi üzerinden sunulmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the fragmentation of Alevilik as exemplified in the case of Gazi Mahallesi and three Cemevis. From a larger perspective, the Alevis have organized their own identity movement after the 1980s which has a fragmented characteristic. Cemevis have emerged as a result of this fragmented movement within the same fragmented characteristic. The 1990s are significant date for appearance of Cemevis in public sphere, and the thesis analyze the fragmented characteristic of Alevilik over Cemevis. In this regard, Gazi Mahallesi was chosen to conduct fieldwork. Existence of three Cemevis in the neighbourhood which addressed the fragmented characteristic of Alevilik was investigated as a case study. However, the reason of Gazi's unique situation required analyze the Cemevis within the framework of“free spaces”. Therefore, It argues existence of three Cemevis in the neighbourhood indicates the fragmented characteristic of Alevilik. However, their ways of construction were intrinsic to the neighbourhood which caused to analyze as free spaces. This study involves extensive review of the current literature on Alevilik, and analysis of the many conversations and 20 in-depth interviews conducted by using participant observation method in Gazi Mahallesi and there Cemevis as well. Namely, this study aims to present the fragmented characteristic over three Cemevis in Gazi Mahallesi and its unique position as well.