Kadına yönelik aile içi şiddet (Aksaray örneği)
Domestic violence
  1. Tez No: 448653
  2. Yazar: SİNEM SONKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Şiddet, bireyin bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan eylemdir. Toplum içerisinde herkese yöneltilmekte olan şiddet, aile içerisinde şüphesiz ki en çok kadınlara ve çocuklara zarar vermektedir. Kadına yönelik şiddet ilk çağlardan beri erkekle özdeşleştirilen ve oldukça eski bir geçmişi olan bir kavram olmakla birlikte yeni olan, çözümü konusunda erkekleri de eylem planının içine yer almalarının sağlanmasıdır. Son yıllarda bu iki cinsin bir araya gelip çözüm önerileri geliştirebilmesi şiddete önleyici yaklaşımda öncelikli çaba olarak görülmektedir. Aile içi şiddet, hem kentsel hem de kırsal alanlarda birçok kadının hayatını etkileyen bir problemdir. Kadına yönelik aile içi şiddeti önlemede ve azaltmada erkeklerin fiili katkısı da yüksek öneme sahiptir. Bu nedenle erkeklerin şiddeti algılama ve şiddetin neden-sonuç ilişkisini tanımlama biçimi araştırılması gerekli alanların başında görülmektedir. Bu tezde, erkeklerin kadına yönelik aile içi şiddeti tanımlama ve bu tip şiddete karşı bakış açılarının ne olduğu irdelenmeye çalışılmış ve Aksaray merkezinde eşleri tarafından şiddete uğrayan kadınların, aile içi şiddet kurbanları, aile içi şiddet döngüsü ve nedenleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence is the act which causes an individual to be damaged in physical and phsycologial ways. Violence, which is applied on everyone in society doubletless gives most harm to women and children in family. It has been consubstantiated with man since ancient times. Additionally, the new part of this problem is maintaining the contribution of men into the solution. Recently getting both genders together and asking solution ways from each of them has been seen as a prior attempt at the prevention of the violence Domestic violence is a problem that affects the lives of many women both in urban and rural areas. The actional contribution of men is also very crucial in preventing and reducing the domestic violence. Therefore the perception of violence of men and defining the relation between reasons and results of it has been seen as the primary research area. This thesis, the way of men's understanding and defining the violence against women in family has been researched and focuses on domestic violence victims, women victimized by their spouses, along with the causes and cycle of domestic violence in Aksaray city center.