Terke dayalı boşanma
Based on the divorce leave
  1. Tez No: 448674
  2. Yazar: FERİDUN DÜĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'deki boşanma oranları dünyanın birçok ülkesine kıyasla düşük seviye de iken, yıllar geçtikçe ülkemizde de boşanma oranlarının hızlı bir şekilde arttığını görmekteyiz. Bu artış temel nedenleri olarak gelişen şehir hayatı ile birlikte köylerde meydana gelen göç, internet ortamındaki sosyal ağlar ve her türlü ulaşım imkanlarındaki gelişme olarak bazılarını sıralayabiliriz. Özel boşanma sebeplerinden biri de konumuz olan terke dayalı boşanmadır. Terk, evliliğin taraflarından birinin evlilik birliğinin yüklediği ödevleri kasti olarak yerine getirmekten kaçınması ve evlilik birliğini sonlandırmak amacıyla, devamlı olarak ayrı yaşama amacı gütmesidir 743 sayılı Türk Medeni Kanunu ile 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda“Terke Dayalı Boşanmada”süreler konusunda değişikliğe gidilmiştir. Ayrıca 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 164. Maddesinde 31/03/2011 tarihinde yapılan değişiklik ile hâkim ile birlikte noterler tarafında da ihtar çekilebileceğini ilişkin yapılan değişiklik ve bu değişiklik ile birlikte yine 2011 yılında yayınlanan“Terk Eden Eşin Ortak Konuta Davet Edilmesi İşlemlerinin Noterler Tarafından Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”ile uygulamada meydana gelen değişiklikler bu çalışma kapsamında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although in Turkey by comparison other countries in the world, divorce rates in low levels, passing by the years in our country we can observe the divorce rates is rapidly increasing. The main reasons for this increases are decrease occurred in the villages with thriving city life, Internet social networks, developments in press and all kinds of transportation facilities. One of the specific reasons for divorce is also which our subject is divorce based on abandonment. Abandonment is, the marriage of one of the parties to withdraw from the responsibilities of marriage with intentionally and intended to live separate permanently to terminate the marriage status. The 4721 numbered Turkish Civil Code, make a change about periods of“Divorce Based on Abandonment”when compared the 743 numbered Turkish Civil Code. Also with, date of 31/03/2011 make an amendments in Turkish Civil Code's 164th article, by the judge together with notaries can give a notice, with this amendment also published in the 2011 year "Regulation about procedural and merits of abandoned partners, with occured changes in practices, are analyzed in the scope of this study,invitation return to mutual house processes making by notaries.