Geçici koruma altındaki Suriyelilerin aile içi sorunlarının çözümünde Türk Kızılay Toplum Merkezlerinin rolü (Kocaeli örneği)
Role of Turkish Red Crescent Community Centers in resolving family problems of Syrians under temporary protection (The case of Kocaeli)
- Tez No: 787847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Suriye'de yaşanan savaş ve iç karışıklıklar sebebiyle milyonlarca insan zorunlu olarak yaşam alanlarını terk ederek farklı ülkelere göç etmek durumunda kalmışlardır. Suriye'den Türkiye'ye 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli birey zorunlu olarak göç etmek durumunda kalmıştır. Türkiye'de yaşamaya başlayan Suriyeli aileler uyum süreçleri boyunca beslenme, barınma, sağlık, eğitim, sosyal hizmetlere ulaşım, dışlanma, sosyal ve ekonomik vb. pek çok sorunla karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunların en önemlilerinden biri de karşılaştıkları aile içi sorunlardır. Karşılaşılan aile içi iletişim sorunları, aile içi şiddet, ihmal ve istismar durumları, boşanma, sosyal ve ekonomik kaynaklı sorunlar gibi pek çok aile içi sorunun çözümlenememesi sebebiyle pek çok aile dağılmak durumunda kalmaktadır. Bu kapsamda bu araştırma; Kocaeli'nde yaşayan Geçici Koruma statüsüne sahip Suriyeli ailelerin karşılaşmış oldukları aile içi sorunların, ilişkilerin ortaya koyulmasını ve Türk Kızılay Kocaeli Toplum Merkezinin bu sorunların çözümündeki rolünün belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kocaeli Toplum Merkezi faydalanıcısı olan 2000 Suriyeli aile evreninden rassal yöntemle seçilen 200 Suriyeli aile örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların aile içi sorunlarını ve ilişkilerini ortaya koyabilmek amacıyla yüz yüze görüşmeye dayalı anket(survey) çalışması uygulanmıştır. Kocaeli Toplum Merkezinin aile içi sorunlarının çözümündeki rolünü belirlemek amacıyla da anket sorularına, araştırmacının gözlemlerine ve dokümanlara yer verilmiştir. Araştırma neticesinde; Suriyelilerin en çok karşılaştıkları aile içi sorunlar; ekonomik kaynaklı tartışmalar ve sorunlar, geçimsizlik/tartışma, sözel/psikolojik şiddet ve aile içi iletişim sorunları şeklinde sıralanmaktadır. Katılımcıların genel olarak Toplum Merkezinin faaliyetlerinden memnun oldukları, aile içi sorunlarının çözümünde de pozitif katkısının fazlaca olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the war and internal turmoil in Syria, millions of people had to leave their living quarters and migrate to different countries. More than 3.5 million Syrian individuals have had to migrate from Syria to Turkey. Syrian families who started to live in Turkey during the integration process, nutrition, shelter, health, education, access to social services, exclusion, social and economic etc. have faced many problems. One of the most important of these problems is the domestic problems they face. Many families have to break up due to the inability to solve many domestic problems such as communication problems within the family, domestic violence, neglect and abuse, divorce, social and economic problems. In this context, this research; It aims to reveal the family problems and relations faced by Syrian families with Temporary Protection status living in Kocaeli and to determine the role of the Turkish Red Crescent Kocaeli Community Center in solving these problems. Mixed research method was used in the research. It was carried out on a sample of 200 Syrian families randomly selected from the population of 2000 Syrian families who are beneficiaries of Kocaeli Community Center. In order to reveal the family problems and relationships of the participants, a survey based on face-to-face interviews was applied. In order to determine the role of Kocaeli Community Center in solving family problems, survey questions, observations of the researcher and documents were included. As a result of the research; The most common domestic problems Syrians face are; economic disputes and problems, conflict/argument, verbal/psychological violence and family communication problems. It was concluded that the participants were generally satisfied with the activities of the Community Center and that it had a positive contribution to the solution of family problems.