Türkiye'de uygulanan IMF politikalarının makroekonomik ekonomik göstergeler üzerine etkileri
IMF-supported stabilization programs and effects of IMF programs on macroeconomic indicators in Turkey
  1. Tez No: 448689
  2. Yazar: BEKİR ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ülkelerin finansman ihtiyacını ve döviz talebini karşılamak amacıyla IMF kurulmuştur. Türkiye yaşadığı ekonomik krizleri aşmak için çeşitli ekonomik istikrar programları uygulamıştır. Türkiye'nin IMF'ye üye olduktan sonra uyguladığı istikrar programları genellikle IMF destekli 1-3 yıllık süreyi kapsayan ve yapısal sorunları çözmeyi amaçlamayan stand-by anlaşmaları şeklinde olmuştur. Türkiye 70 yıla yakın bu süreçte, IMF ile 20'ye yakın düzenleme ve yaklaşık 45 milyar SDR (Özel Çekme Hakları) tutarında bir kaynaktan yararlanmak üzere anlaşma yapmıştır. Bu süreçte Türkiye ekonomik altyapısını güçlendirecek ve ödemeler dengesi sorunlarını kalıcı olarak çözecek önlemleri alamamıştır. Ancak anlaşmaya varılan bu düzenlemelerin yarıya yakını Türkiye'nin borçlanma şartlarını yerine getirmemesi nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu durum IMF'nin Türkiye'ye vaat ettiği meblağı tamamlamadan düzenlemelerini sona erdirmesine ve IMF'nin mali kaynakların devamı için öne sürdüğü koşulların çokça eleştirilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan IMF destekli istikrar programlarının özellikleri ve makroekonomik göstergeler üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the IMF was founded to meet the financing needs and the demand for foreign currency of countries.Turkey has applied various economic stabilization programs to overcome the economic crisis. After being a member, Turkey's stabilization programs implemented are generally 1-3 years has been shaped IMF-backed agreement covering are not intended to solve structural problems. Starting from membership to now, Turkey has made nearly 20 arrangements indicating 45 billion SDR with the IMF. In this period Turkey could not manage to solve its balance of payment problems and to strengthen its economy Unfortunately nearly half of those arrangements could not be completed, as Turkey was not able to perform the IMF's stability program conditions. As the IMF cut its sources, those conditions required by the IMF suddenly became a discussion subject in Turkey.This study explains characteristics or IMF-supported stabilization programs and effects of IMF programs on macroeconomic indicators in Turkey.