Kadızade Mehmed Tahir Efendi'nin Risale-i Nuriyye adlı eseri (İnceleme-metin)
Risale-i Nuriyye written by Kadızade Mehmed Tahir Efendi (Text-analysis)
  1. Tez No: 448698
  2. Yazar: MUHARREM BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZMİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Klasik Türk Edebiyatı sahası gerek manzum gerekse mensur çok sayıda eseri kapsaması bakımından Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Bu edebiyat çerçevesinde yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu manzum eserler olmakla birlikte mensur eserler üzerine yapılan çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İslam dininin ilke ve kurallarının toplumun geniş kitlelerine ulaştırılmasında mensur eserler önemli bir işleve sahiptir. Bunun yanında Türk dünyasında tasavvuf anlayışının gelişip yayılmasında mensur tasavvufi eserlerin ayrı bir önemi olmuştur. Mensur tasavvufi eserler, tasavvufun Osmanlı toplumundaki etkisine paralel olarak Klasik Türk Edebiyatında oldukça zengin bir yer teşkil etmiştir. Biz, bu çalışma kapsamında 19. yüzyıl şeyhülislamlarından Kadızade Mehmed Tahir Efendi'nin henüz üzerinde herhangi bir akademik çalışma yapılmayan mensur“Risale-i Nuriyye”adlı tasavvufi bir eserini inceledik. Üç bölüm halinde tasarladığımız çalışmamızın ilk bölümünde; müellif, nüsha ve tür hakkında bilgi ve incelemeler, ikinci bölümünde transkripsiyonlu metin ve son bölümünde ise yapılan çalışmadan elde edilen verilerle oluşturduğumuz sözlük ve sonuç kısmı yer almaktadır. Bu çalışma ile bugüne kadar eseri ve müellifi hakkında kaynaklarda detaylı bilgiye yer verilmeyen Kadızade Mehmed Tahir Efendi'nin“Risale-i Nuriyye”adlı eseri bilimsel bir şekilde bilim dünyasına sunulmuş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature has an important position in Turkish Literature, because it has a great number of proses and poetics. Nowadays, the massive of working about literature are poetic artifacts. However, the proce artifact works have been improving progressively. The proses play important role to convey to the masses of society with the priciples and rules of Islamic religion. Additionally, they were also important role about expanding and devoloping of the perceptive Islamic mysticism in the Turkish world. These artifacts have an important position in the Turkish literature parallel to the influence of mysticism in Ottoman society. We analysed the Risale-i Nuriyye was written by Kadızade Mehmed Tahir Efendi who was shayk al-Islam in the 19 century. There has not been any acedemical work about“Risale-i Nuriyye”except this thesis. We designed this work in three parts. The first part involves information and examinations about author, copy and genre. The second part involves transcribes text and last part dictionary, involves conclusion. There has not been any information in any source about“Risale-i Nuriyye”which was written by Kadızade Mehmed Tahir Efendi until now. This artifact has been published into the science world scientifically.