Orhan Pamuk'un eserlerinde rüya
Dream in Orhan Pamuk's literary work
  1. Tez No: 448697
  2. Yazar: ERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bir edebiyat ve sanat eserini var eden en önemli unsurlardan biri muhayyiledir. Muhayyilenin de ötesinde olansa rüyalardır. Sanatın-edebiyatın üretiminde son derece önemli bir yeri olan ve insan için gizemini korumaya devam eden rüyaların izahında modern psikolojinin gelişimiyle önemli ilerlemeler sağlanmış olsa da rüyalar tam anlamıyla açıklanabilmiş değildir. Yazılı eserin kurgusallığı göz önüne alındığında kullanılan rüyaları bilinçli bir muhayyile kabul etmemiz mümkündür. Edebiyatımızda birçok yazar rüyalara önem vermiş ve rüyaları romanlarında sıklıkla kullanmıştır. Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk da hemen her romanında rüyaları sıklıkla kullanmış ve onun romanlarında rüyalar adeta bir karaktere dönüşmüştür. Bu rüyaların her biri imgesel olmaktan öteye geçip sözel bir kimlik kazanma çabasında gibidir. Edebiyat-roman sembolik bir ifade çabası iken Orhan Pamuk bu sembolik dünyaya rüyanın imgeler dünyasını eklemlemek istemekte ve bunda da son derece başarılı olmaktadır. Bu çalışmamızda Orhan Pamuk eserlerindeki rüyalar dikkatle incelenmiş ve psikoloji ile tasavvufi bilginin ışığında değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Imagination is one of the most important elements thanks to which a work of art or literature come into existence. The things beyond the imagination are dreams. Dreams, still mysterious and unknowable, are extremely important in the production of art and literature but it is a fact that although we have made some significant progress in the interpretation of the dreams with the rise and development of modern psychology, they could not be explained totally. When the fictional nature of written text taken into consideration, we must call the dreams within a written text deliberative imagination. There are lots of authors in Turkish literature who focus on dreams and they frequently use them in their own novels. Orhan Pamuk, our Nobel prize-winner author, uses dreams nearly in all of his literary works and the dreams turn into characters in his novels. Each one of these dreams tends to become symbols rather than mere images. While literature and novel are symbolic means of expression, Orhan Pamuk adds the world of images to the world of symbols really successfully. In this study, the dreams in the literary works by Orhan Pamuk are closely observed and studied in light of modern psychology and Islamic mysticism