Primer sjögren sendromlu ve ankilozan spondilitli hastalarda hasta kökenli ölçekler (yorgunluk, yaşam kalitesi, ruhsal durum değerlendirilmesi, pitsburg uyku kalitesi, basdaı, basfı, ss eular indeksleri) ve hastalık aktivesi ile ilişkisi
In primary sjogren's syndrome and ankylosing spondylitis patients , patient oriented scales (fatigue, life quality, spirutual situation evaluation, pittsburg sleep quality, basdai, basfi, SS eular indexes ) and the relationship with the illness activities
- Tez No: 448768
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Sjögren Sendromu; ekzokrin bezlerin kronik otoimmün bir hastalığı olup, etkilenmiş bezlerin lenfositik infiltrasyonuyla ile karakterizedir. AS; spondiloartropatiler grubunda yer alan, sakroiliak eklem ve omurgayı tutarak ankiloza yol açan kronik, sistemik, enflamatuvar bir hastalıktır. Çalışmamızda Primer Sjögren Sendromu ve Ankilozan Spondiliti olan hastalarda hastalığa bağlı fonksiyonel kayıp, yorgunluk, ruhsal durum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve bunların hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Romatoloji Kliniğinde Primer Sjögren Sendromu tanısı konulmuş ve takip edilmekte olan 163 hasta, AS tanısı konulmuş ve takip edilmekte olan 100 hasta ile birlikte kontrol grubu olarak, bilinen herhangi bir hastalığı olmayan 100 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, SF-36 formu, hastane anksiyete/depresyon ölçeği, yorgunluğu çok yönlü değerlendirme skalası (MAF), Pittsburgh uyku skalası ve ayrıca Sjögren Sendromu hastalarının ve spondiloartrit hastalarının klinik ve laboratuvar bulguları, Sjögren Sendromu hastalarının rutin muayene sorgulamasındaki genel hastalık değerlendirmesi (doktor global ve hasta global), spondiloartrit hastaları için BASDAİ ve BASFİ skoru analiz edilmiştir. Sonuçlar: Çalışmamızda yer alan Primer Sjögren Sendrom tanılı hastaların yaş ortalaması 50,4±12,9 yıl, Ankilozan Spondilit tanılı hastaların yaş ortalaması 41,6±10,2 yıl, kontrol grubunda yer alan sağlıklı kişilerin yaş ortalaması 42,6±11,7 yıl olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Sjögren's Syndrome; is a chronic autoimmune disease of the exocrine glands, characterized by lymphocytic infiltration of the affected glands. AS is a chronic systemic inflammatory disease that effect sacroiliac joint and spine and cause ankylosing. In this study, in patients with primary Sjögren's syndrome and Ankylosing Spondylitis; we aimed that assessment of mental health and quality of life, functional loss due to illness, fatigue; investigate the relationship between their disease activities. Method: 163 patients with primary Sjögren's syndrome and 100 patients with ankylosing spondylitis were included the study. Also control group consisted of 100 healthy individuals with no known disease were included in the study. The demographic data of the participants, the SF-36 form, hospital anxiety / depression scale, multidimensional assessment of fatigue (MAF) and Pittsburgh sleep quality index were recorded for all participiants. Clinical and laboratory findings of Sjögren's syndrome and Ankylosing Spondylitis patients, general assessment of disease for Sjögren's syndrome patients and BASDAI, BASFI scores for spondyloarthritis patients were analyzed. Results: The mean age of PSS patients was 50,4±12,9 years, the mean age of patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis 41.6±10.2 years and the mean age of healthy group was 42,6±11,7 years.