Meslekleri nedeni ile karbonmonoksite maruz kalan itfaye erlerinde türev spektrofotometrisi yöntemi ile kanda karboksihemoglobin düzeyinin araştırılması
- Tez No: 44877
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
60 VI. ÖZET Karbonmonoksit karbonlu bileşiklerin tam yanmaması sonucu oluşur, yakın çevrede ve endüstride, iş yeri havasında yaygın olarak bulunur. Belli konsantrasyonlarda toksik etki göstermesi nedeni ile maruziyet derecesinin araştırılması önem taşımaktadır. Meslekleri nedeniyle karbonmonoksite maruz kalan itfaiye erlerinin (n = 20) kan kar- boksihemoglobin (COHb) satürasyon yüzdeleri türev spektrofotometrik yöntemle tayin edilmiş ve ortalama % 5. 30 ± 0. 31 olarak bulunmuştur. Aynca türev spektrofotometrik yöntemi, diğer bir spektrofotometrik yöntem olan Dubowski yöntemi ile karşılaştırılmış, bu yöntem ile tayin edilen kan COHb satürasyon yüzdeleri ortalaması % 6.30 ± 0.46 olarak bulunmuştur. Analizler sonucunda bu iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir (p < 0.05). Sigara içme alışkanlıklarına göre itfaiye erleri (n = 20) ve kontrol grubunda (n = 40) yapılan analiz sonuçlarına göre; itfaiye erlerinde, sigara içenlerde (n = 15) ortalama % 5.93 ± 0.25, sigara içmeyenlerde (n = 5) ortalama % 3.42± 0. 23, kontrol grubunda, si gara içenlerde (n=20) ortalama % 5. 48 ± 0. 22, sigara içmeyenlerde (n = 20) ortalama % 1, 26 ± 0.05 COHb bulunmuştur. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu : 1.
Özet (Çeviri)
61 VII. SUMMARY Carbonmonoxide occures if the carbon compaunds don't burn exactly. Car- bonmonoxide has been in the air of in our environment, in industry and in working pla ces. It's very important to examine the danger degree of carbonmonoxide because it comes out toxic in some known mixture. The saturation percentage of the carboxyhemoglobin (COHb) has been examined by the derivative spectrophotometric method and it has been found at avarege 5.30 ±0.31 % that has been berathed by the firemen (n = 20 ) because of their job. Derivative spect rophotometric method has also been compared Dubowski method which is another spect rophotometric method. The percentage of blood - COHb saturation has been found 6.30 ±0.46 % which has been examined by this method. In the end of the analysis, it has been understood a significant difference between the two methods as statistical (p < 0.05). According to the habitual action of smoking, the results of analysis for the firemen (n = 20) and the control group (n = 40) ; in the firemen, the mean of COHb was found to be 5.93 ± 0.25 % for smokers (n = 15), 3.42 ±0.23 % for nonsmokers (n = 5). In the cont rol group, the mean of COHb was found to be 5.48 ± 0.22 % for smokers (n = 20),1.26 ± 0.05 % for nonsmokers (n = 20). According to the results of statistical evaluation: 1.