Öğrencilerin endüstri meslek liselerine olan talebini etkileyen etkenler
Factors affecting student demond for vocational and technical schools
  1. Tez No: 81665
  2. Yazar: MURAT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışma ile öğrencilerin endüstri meslek liselerine olan talebini etkileyen etkenler araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, endüstri meslek liselerine yönelen öğrencilerin eğitim talebini, (bireysel, sosyal ve ekonomik) etkenlerin etkileyip etkilemediğinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara ili büyük şehir belediyesi sınırlan içersinde yer alan endüstri meslek liselerinin değişik bölümlerinde 1996 - 1997 öğretim yılında öğrenim görmüş dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemin oluşturulmasında küme örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket, uzman görüşleri alındıktan sonra pilot çalışma ile geçerlilik ve güvenirliği sulanmıştır. Araştırma kapsamına giren 17 endüstri meslek lisesinden yansız (random) yöntem ile seçilen 3 okulun 4'ü ortak ve 3'ü farklı olan 7 değişik bölümdeki 41 (dokuzuncu) sınıfta yansızlık ilkesi esas alınarak 364 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Frekans ve yüzde dağılımları ile gruplar arası ilişkiler kay-kare testi kullanılarak sınamalar 0,05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Ancak 0,01 düzeyinde anlamlı olan ilişkilerde belirtilerek çizelgelendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda; öğrencilerin büyük çoğunluğu 15-16 yaşlannda,düşük ve orta düzeyde geliri olan, orta büyüklükte ailelerden gelen ve tamamına yakım erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Anne ve babaların öğrenim düzeyleri genelde düşük, meslekleri vasıfsız, vasıflı işçi ve memurdur. Araştırmada, öğrenciler okul ve bölümün seçimini sınav sonucu, kendi ve ailesinin isteği ile yapmışlardır. Bu okulu seçme nedeni olarak mezuniyet sonrası öğrenim gördüğü bölüm ile ilgili alanda geliri orta ve yüksek işler bulabileceklerine inanmış olmalarıdır. Öğrencilerin okul ve bölüme ilgileri olumlu düzeydedir. Öğrenciler, toplumun bu okulları yeterince tanımadığını, mezunlarının iş bulma olanaklarının fazla olması nedeni ile önem verdiğini düşünmektedirler. Öğrencilerin bölümü, anne ve babanın öğrenim düzeyi değişkenleri ile seçilen bazı değişkenler arasında ilişkiler bulunmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it has been realized a research concerning the factors affecting student demands for vocational and technical schools. The aim of the study is to reveal the role of the individual, social and economical factors. The field of the investigation comprises 1996-97 semester 9th class students from several training schools in the boundaries of Ankara Municipality. In determining the sample, group sampling technique was used. After taking expert advice into consideration, the questionnaire prepared by the investigator was tested, through a pilot study, for validity and reliability. In accordance with objectivity principal, the questionnaire was submitted to 364 students, chosen by random method from 41 ninth class in 7 different branches of 17 vocational and technical schools inside the field of investigation. Data's obtained through the research was analyzed by using SPSS program and, frequency and percentage distributions and the relations between groups were calculated through chi-square test with 0.05 significance. The relations at 0.01 significance level, however, were showed on the chart and interpreted in accordance with objectivity principal. As a result of the data obtained from the research and analyzed: the majority of the students are composed of 15-16 years old (nearly all) male students having medium sized families (4-5 members) with low or average incomes. The level of education of parents is in general low, with unskilled professions, unskilled workers or employees. According to the research results, it was showed that the schools and branches were determined o their own accord, following the results of examination. The reason for choosing these branches is that they believe they can find a job with high salaries. The interest of the students in these schools and branches is positive. The students think that the society does not well know these schools. However they are conscious that these jobs offer a good salary. It was found some relations between the branch chosen, parent's education level and some others parameters.