Laparoskopik kolorektal cerrahi geçiren hastalarda pvı ile hedefe yönelik sıvı tedavisinin akut böbrek hasarı üzerine etkisi
Effect of goal-directed fluid therapy based on pvi for acute kidney injury in patients undergoing laparoscopic colorectal surgery
  1. Tez No: 448787
  2. Yazar: SEVCAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ABBAS YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmamızda laparoskopik kolorektal cerrahilerde PVI monitorizasyonu ile sıvı tedavisinin akut böbrek hasarına katkısı olup olmadığını görmeyi hedefledik. Böbrek hasarını göstermede ise böbrek troponini olarak adlandırılan ve kreatinden çok daha erken zamanda renal iskemik hasar ile ilgili bize bilgi beren bir biyomarker olan NGAL kullanıldı. Bu çalışmaya, elektif laparoskopik cerrahi geçirecek olan, cerrahi süresi en az 2 saat olan, 18-75 yaş arası hastalar dahil edildi. Tüm hastaların indüksiyonu pentotal ile yapıldı. Kas gevşetici olarak rocuronium kullanıldı.Hastanın idame anestezisi %sevofluran ile sağlandı ETCO2 35-40 mmHg aralığında olacak şekilde PCVG modunda akciğer koruyucu ventilasyon prensiplerine göre ventilasyon uygulandı. TOF monitorizasyonuna göre rocuronium yapıldı. Hastalar aldıkları sıvı tedavisine göre 2 gruba ayrıldı. Grup 1: PVI ile hedefe yönelik sıvı tedavisi alanlar, Grup 2: Konvansiyonel sıvı tedavisi alanlar. Her iki gruptaki hastadan da NGAL için insuflasyon öncesi (T0), insuflasyon sonrası 6. saat, ve 12. saatte kan örnekleri alındı. Plazma NGAL örnekleri BioVendor'un Human Lipocalin-2/NGAL ELISA kitleri (Brno. Czech Re- public) ile Automatic Micro ELISA Reader ELX 808 kullanılarak çalışıldı. (BIO-Tek® Instruments Inc., Winooski, VT, USA).Operasyon bitiminde hastaya uygulanan kas gevşetici etkisini geri döndürmek amacı ile sugammadex uygulandı. Post-operatif ağrı kontrolü tramadol ve parasetamol i.v. infüzyon sonrasında iv tramadol PCA ile sağlandı. İstatiksel çalışma Statistical Package for the Social Sciences 15.0 (SPSS 15.0, SPSS Inc, Chicago, IL) yazılımı kullanılarak yapıldı. Gruplar arasında yaş haricinde demografik verilerde (cinsiyet, BMI, ASA) fark izlenmedi. Anestezi süresi, cerrahi süresi ve pnömoperitonyum süresi de gruplar arasında homojen bulundu. NGAL değerinin artışına bakıldığında artış her iki grupta da benzerdi. Bazal değer ile 6. saat ve bazal değer ile 12 saat arasında artış farkı her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı idi. Grup1'de intraoperatif alınan sıvı miktarı ortalama 1829,67 +/- 757.785 ml iken Grup 2'de 3714,29+/-1172,0.18 ml idi. Gruplar arasındaki bu fark T-test ile karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Our object in this study was to find out whether laparoscopic colorectal surgery is detrimental to the kidneys via PVI monitoring. To detect the kidney injury, so-called kidney troponin NGAL ,which gives earlier information than creatin in renal ischemic injury, was used. Patients undergoing elective laparoscopic colorectal surgery, 18 to 75 years old, planned surgery duration longer than 2 hours, were included in this study. All patients were given sodium pentothal for anesthesia induction. Rocuronium bromure was used as the muscle relaxant. Anesthesia was maintained with sevoflurane. Patients were ventilated on the PCV-VG mode to maintain EtCO2 between 35-40 mmHg within the Lung Protective Ventilation guidelines. Rocuronium bromure was given according to ToF monitoring. Patients were divided into 2 groups with respect to their fluid resuscitation, Group 1: goal directed fluid therapy via PVI monitoring Group 2: conventional fluid resuscitation. Blood samples were drawn from both groups for NGAL measurement before CO2 insufflation (T0), and at 6th(T1) and 12th(T2) hours after CO2 insufflation. Plasma NGAL samples were analyzed with BioVendor Human Lipocalin-2/NGAL ELİSA sets (Brno/ Czech Rep.) and Automatic Micro ELISA Reader ELX 808. (BIO-Tek® Instruments Inc., Winooski, VT, USA) At the end of the surgery, sugammadex was given to all patients for reversal of muscular blockade. Postoperative pain control was maintained with IV tramadol PCA. Statistical study was done with Statistical Package for the Social Sciences 15.0 (SPSS 15.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) No difference was seen amongst 2 groups in demographical data( sex, BMI, ASA) but age. Anesthesia duration, surgery duration and pneumoperitoneum duration were homogenous. The increase in the NGAL values were similar in both groups. The difference of the rise between basal values and 6th hour and basal values and 12th hour were statistically significant. Intraoperative fluid sum of the Group 1 was 1829,67 +- 757,785 ml on average whilst Group2 was 3714,29 +- 1172,018 ml.