Periton diyalizi hastalarında sodyum ve sıvı atılımının; Diyetle sodyum alımı, volüm durumu ve ekokardiyografik parametrelerle ilişkisi
Associations between sodium and fluid removal with dietary sodium intake, volume status and echocardiographic parameters in patients on peritoneal dialysis
  1. Tez No: 448786
  2. Yazar: SERDAR SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Periton Diyalizi Hastalarında Sodyum ve Sıvı Atılımının; Diyetle Sodyum Alımı, Volüm Durumu ve Ekokardiyografik Parametrelerle İlişkisi. Giriş ve Amaç: Periton diyalizi (PD) hastalarında sodyum ve sıvı atılımı mortalite ile ilişkili olup diyaliz yeterliliğinin de göstergelerinde biridir. Bu çalışmada PD hastalarında sodyum ve sıvı atılımının; diyetle sodyum alımı, volüm durumu ve ekokardiyografik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Bu tek merkezli ve kesitsel çalışmaya 40 PD hastası dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, PD tipi, kan basınçları, kan biyokimyaları, idrar ve peritoneal ultrafiltrasyon volümleri kaydedildi, peritoneal eşitlenme testi, diyaliz yeterliliği ve beslenme durumuna yönelik kinetik testler, biyoelektriksel impedans ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı, rezidüel renal fonksiyon (RRF), renal ve diyalitik sodyum atılımları tayin edildi ve diyetle sodyum alımı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Associations between sodium and fluid removal with dietary sodium intake, volume status and echocardiographic parameters in patients on peritoneal dialysis. Introduction and Purpose: In patients on peritoneal dialysis (PD), sodium and fluid removal is associated with mortality and also an indicator of the adequacy of dialysis. The aim of this study was to determine the associations between sodium and fluid removal with dietary sodium intake, volume status and echocardiographic parameters in patients on PD. Methods: This is single centered, cross-sectional study, 40 PD patients were enrolled. Patients' demographic features, comorbidity, medications, type of PD, blood pressure, blood biochemistry, urine volume and peritoneal ultrafiltration volume were recorded; peritoneal equilibration test, kinetic indices of dialysis adequacy and nutritional status, bioelectrical impedance and echocardiographic examinations were performed; residual renal function (RRF); renal and dialytic sodium removal, dietary sodium intake were determined.