İzmir merkezindeki ilkokullarda 6 ve 7 yaşlarındaki okul çocuklarında febril konvülsiyon prevalansıve risk faktörleri
  1. Tez No: 448807
  2. Yazar: MERVE ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Febril konvülsiyon çocukluk çağının en sık görülen nöbetidir. Mezial temporal skleroza yol açması, düşük de olsa epilepsi riski nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Sıklığı ABD ve Avrupa' da %2-5, Japonya'da %3,4-9, Hindistan'da %5-10 saptanmıştır. Ülkemizde yapılan eski çalışmalarda %3,5 ile 12,8 arasında saptanmıştır. 2008'de Aydın tarafından yapılan çalışmada %9,7 bulunmuştur. Çalışmamızda İzmir'deki okul çocuklarında febril konvülsiyon sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel çalışmamız; 2015-2016 öğretim yılları arasında İzmir merkezindeki 9 ilçeden 22 ilkokulda ortalama 6,5 yaşındaki 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden 3806'sı ile yapıldı. WHO ve ILAE tarafından önerilen prevalans çalışma kriterleri, güncel literatür dikkate alınarak hazırlanan anketlerle ailelere sorular yöneltildi. Çocukların ve ailelerin febril konvülsiyon öyküsü, sosyodemografik bilgileri, akraba evliliği, çocukların perinatal öyküsü, nörolojik gelişim, kronik hastalık durumu sorgulandı. Veriler uygun istatistik testler kullanılarak değerlendirildi. 3806 olgudan ateş nedeni santral sinir sistemi enfeksiyonu, zehirlenme saptanan, afebril konvülsiyon öyküsü olan 32'si çıkarıldı. Analize alınan 3776 olgunun %50,7'si kız, %49,3'ü erkekti. İzmir merkezindeki ilkokullarda febril konvülsiyon prevalansı %4,8 saptandı. En sık görüldüğü yaş 18 ay-3 yaş, en sık ateş nedeni boğaz enfeksiyonu bulundu. %33'ünde febril konvülsiyonun tekrar ettiği saptandı. %29'unda anne veya babasında, %13,4'ünde kardeşlerinde febril konvülsiyon öyküsü saptandı. Akrabalık, gelişim geriliği, kronik hastalık, küvözde kalma, gebelikte hipertansiyon, anne-baba eğitim durumu febril konvülsiyon prevalansı ile ilişkili bulundu. Çalışmamızda; febril konvülsiyon prevalansı gelişmiş batı toplumlarına yakın, Aydın ve arkadaşlarının önceki çalışmasına göre düşük bulundu. Ailelerin eğitim düzeyinin yükselmesi, ateşli hastalıklar, gebelik takipleriyle ilgili bilinçlenme, sağlık hizmetlerinin, sağlık güvencesinin yaygınlaşmasının prevalansın azalmasında etkili olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsion is the most common seizure during the childhood. Since it's causing mezial temporal sklerozis, because of risks of epilepsy, although it's not very high, it's considered an important health problem. The prevalence in USA and West Europe is between 2-5%, in Japan 3.4-9%, in India 5-10%. In a study carried out in İzmir by Aydın in 2008, shows the prevalence as 9.7%. The prevalence has been found out 3.5% between 12.8% in previous studies, in Turkey. Our objective in this study is to find out the prevalence and risk factors of febrile convulsion at school children. Our descriptive and cross sectional study has been carried out on 3806 children aged 6-7 of the 22 primary schools in 9 provinces of Izmir. Taking into consideration of the advices of WHO and ILAE, current literature, a questionnaire's been prepared for the parents to be replied. Febrile convulsion story of the children and families, family's sociodemographic situation, intermarriage, neurological development, perinatal and cronical diseases story of the children have been questioned, the findings been assesed with the proper statistical tests. 32 cases excluded from the study due to identified central nervous system infection, intoxication and afebril convulsion story; 3776 cases were assessed. 50.7% of them were female, 49.3% were male. The prevalence was 4.8%. It's mostly seen between the age of 18 months and 3 years old. The most common reason of the fever was upper respiratory tract infection. Febile convulsin repeated in 33 % of cases. Febrile convulsion story has been expressed for parents in 29% and % for brothers in 13.4%. Febrile convulsion prevalence has been found in relationship with intermarriage, neurological retardation, taking care of neonatal unit, hypertension during pregnancy and educational status of parents. The febrile convulsion prevalence determined in our study is lower than the previous study by Aydın, whereas closer to the prevalence in developed countries. It's been assessed that increase of the level of educational status, conciousness about pregnancy care, febrile illness, development in health care, insurance have impact on the decrease of prevalence.