İlkokul müdürlerinin öğretimsel liderlik rolleri
Instructional leadership roles of elementary school principals
  1. Tez No: 599553
  2. Yazar: SEÇİL DAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma kapsamında, ilkokul öğretmenlerinin görüşlerine göre, ilkokul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarını ne düzeyde sergilemiş olduklarına ulaşılmak istenmiştir. Betimsel tarama modeli kullanılan araştırmanın evrenini İzmir ilinde bulunan 11 adet merkez ilçe, örneklemini ise seçkisiz usulüyle seçilen İzmir iline bağlı Çiğli, Karşıyaka ve Buca ilçe merkezindeki toplam 29 ilkokulda görev yapmakta olan 390 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamada Şişman'ın (2004) geliştirmiş olduğu“Öğretim Liderliği Davranışları Ölçeği”nden faydalanılmıştır. Öğretimsel Liderlik Davranışları ile ilgili olarak her bir alt boyutta 10 madde bulunmaktadır. 5 ayrı bölümden oluşan ölçekte toplam 50 madde bulunmaktadır. Okul müdürlerinin hangi düzeyde öğretimsel liderlik gösterdiklerine ilişkin ölçeğe katılan öğretmenlerin görüşlerini içeren veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, iki farklı grubun karşılaştırıldığı durumlarda“t- testi”, ikiden fazla olan grupların ölçümlerinde grupların arasındaki farkı bulma“F”testi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen görüşlerine göre, uygulanan ölçekteki öğretimsel liderlik boyutlarının okul müdürleri tarafından“çoğu zaman”yerine getirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre, ölçeğin“okul amaçlarının belirlenmesi ve paylaşılması”boyutu okul müdürlerinin en fazla göstermiş oldukları öğretimsel liderlik davranışı olarak belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin cinsiyetleri, branşları, meslekteki kıdemleri ve görev yaptıkları okulların öğrenci sayısına göre okul büyüklüğü açısından da görüşleri arasında farklılıkların olup olmadığı incelenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık oluşmazken, meslekteki kıdemleri, branşları ve görev yaptıkları okulların öğrenci sayısına göre okul büyüklükleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the elementary school principal's instructional leadership levels regarding to the views of the elementary school teachers. In this research, it was used the descriptive survey model. The universe of the study consists of 11 central districts of İzmir. The sample of the study consisted of 390 teachers in 29 elementary schools in Çiğli, Karşıyaka, Buca in İzmir province which were selected by random. In the research, as a data collection tool,“Instructional Leadership Behaviors Scale”developed by Şişman (2004) was used. Relation to the instructional leaderships roles, in each dimension , there are 10 articles, in total 50 articles. The datas were analyzed by using frequents, percentage, arithmetic mean, standart deviation, when compared to two groups“t test”, when analyzed the differences between three or more groups“One- way ANOVA”. Based on the research result, regarding to the views of the teachers, elementary school principals are“mostly”fulfilling their instructional leadership role. Also it was analyzed if there were some differences between the views with regard to gender, branch, professional seniority, the size of the school regarding to the numbers of the students. While there are no significant differences between the teachers' gender, there are significant differences between their professional seniority, branch and the size of the school regarding to the numbers of the students.