Kobalt (II)-etilendiamintetraasetikasit-amonyak üçlü kompleksinin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemle tayini
The eetermination of stability constants of mixed ligant complex of Co (II) ethylenediamintetraacetic acid (EDTA) and ammonia (NH3) by potentiometric method
  1. Tez No: 44881
  2. Yazar: SAADET KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada kuvvetli bir kompleks olan Co(II)-EDTA kompleksinin NH3 ile oluşturduğu üçlü kompleksin oluşum koşullan incelenmiş ve bu üçlü kompleksin kararlılık sabiti Irwing-Rossotti yöntemi ile tayin edilmiştir. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri pH'a bağlı olarak hesaplanmış, koşullu oluşum sabitinin maksimum değerinin Co(II) - EDTA kompleksinin oluşum sabiti ile uyum içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca kompleksten türeyen türlerin bağıl bolluklarının pH'a bağlı olarak değişimi de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the stability constants of mixed complexes from Co(II), EDTA and NH3 were determined using potentiometric method by the Irwing-Rossotti procedure at different ionic strength. In addition the conditional formation constants were calculated depending on pH values and these constants were Found to be in accondance with the mixed complex formation constants. The mole Fraction of different species derived from mixed complex were investigated using the calculated conditional formation constants.