3,3'-Diaminobenzidin'in kadmiyum (II) ve civa (II) metalleriyle oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemle incelenmesi
- Tez No: 44882
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜRŞİT PEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada 3-3' diaminobenzidin' in kadmiyum (11) ve civa (II) ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri CALVIN - BJERRUM ve IRWING - ROSSOTTI yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edildi. Proton I anma sabitleri ve buna bağlı olarak asit sabitleri logKı - pK4 =5,92 ; log«2 = pK3 = 4,30 ; logK3 = pK2 =3,62 olarak bulundu. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradan kompleks I eşmen in ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu. Civa için n değerinin 2,5 in altı nda kalması, n = 0,5 için log Ki = 5,65 ; Ki = 4,47. 105 ve n - 1,5 için log K2 = 4,50 ; K2 = 3,16.10" olmak üzere, iki tane arabasamak oluşum sabitinin bulunması oluşan komplekslerin bileşiminin metal/ligand = 1/2 olduğunu; kadmiyum için, n = 0,5 için log Ki = 3,40 ; Ki = 2.51.103 olmak üzere, bir tane oluşum sabitinin bulunması da kadmiyum kompleksinin 1/1 bileşiminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the stability constants of the 3,3'-Diaminobenzidine Complexes with Cadmium (II) and Mercury (II) has been determined using Calvin-Bjerrum and Irwing-Rossott i method. The protonation and acid constants have been found as fol lows: log Ki = p«4 =5,92 log K2 = p«3 =4,30 log K3 = pK2 =3,63 The conditional formation constants of the formed complexes were calculated and the pH ranges through which the complexation occurs were found. are: The stab i I ity constants for Mercury (II) complexes log Ki - 5,65 ; Ki = 4,47.10s log «2 = 4,50 ; K2 = 3,16.10* The stability constant for Cadmium (II) complex is: log Ki - 3,40 ; Ki =2,51.103