Mangan (II) kobalt (II) ve nikel (II) iyonları hippurat kompleks dengelerinin potansiyometrik yöntemle incelenmesi
  1. Tez No: 75311
  2. Yazar: ŞEFKİYE ORTANCA ŞAHLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BEDİA ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bir kompleks oluşumunun kantitatif ölçüsü, kompleks stabilite sabitidir. Stabilite sabitlerinin günlük yaşamdan bir çok bilim dalına uzanan geniş bir kullanım alam vardır. Özellikle yaşam bilimlerinde denge sabitleri değerleri özel öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı Mn+2, Co+2 ve Ni+2 iyonları ile Hippurik asit arasındaki kompleks oluşum dengesinin incelenmesidir. Mn+2, Co+2 ve Ni+2 iyonları insan vücudundaki temel elementlerdendir. Hippurik asit ise, benzoik asidin karaciğerde biotransformasyonu ile oluşup, yabancı maddelerin zehir etkisinin giderilmesini sağlar. Çalışmada, model sistemler olarak Mangan-Hippurat, Kobalt-Hippurat ve Nikel-Hippurat sistemleri seçilmiş ve iyonik şiddet inert elektrolit olarak Sodyum perklorat kullanılarak sabit tutulmuştur. Ölçümler potansiyometrik titrasyon yöntemi ile, serbest ligand konsantrasyonunun indirekt olarak tayin edilmesi şeklinde yürütülmüştür. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY FORMATION OF HIPPURATE COMPLEXES OF COBALT(II), NICKEL(H) AND MANGANASE(H) IN AQUEOUS SOLUTION Complexes are compounds containing a central atom or ion, which is usually a metal but may be any electron acceptor (Lewis acid), and which surrounded by several electron donor groups (lewis bases) that are generally refereded to as ligands. The formation of metal complexes can be represented by the following general reaction: mM + nL^====rMmLn (1) The equilibrium constant of the reaction is fS= \M-L“\ (2) [M]”[L]" where M is the metal ion and L the ligand. P characterize the stability of the complexes and is usually called overall stability constants. Stability constants for metal complex formation have long been employed as an effective measure of the affinity of ligand for a metal ion in solution, and have served as aquantitative indication of the success or failure of ligand design. Metal ion form complexes of different composition, structure and stability with various complexing ligands. It is important for an analytical chemist to know what kind of complexes of what stability may be expected. As the selectivity of complex formation reactions depends on the stability of complex formed, it is important to know the factors which affect the formation of complexes. The compositions and stabilities of the complexes fomed are determined by the chemical properties of the metal ion(s) and the ligand(s) as internal factors, and by the characteristic of solvent, temperature and ionic strength as external factors.