Mide malt lenfomaları: Tek merkez deneyimi
Gastric malt lymphomas: Single center experience
- Tez No: 448817
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE SOYTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç, Mide MALT lenfomaları nadir görülmekte ve patogenezinde Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu büyük rol oynamaktadır. H. pylori eradikasyonu, özellikle düşük dereceli mide MALT lenfoma tedavisinde ilk basamak tedavidir. H. pylori enfeksiyon oranının ve antibiyotik direncinin yüksek olduğu ülkemizde mide MALT lenfomalarının sıklığı, prognozu, H. pylori enfeksiyonu ile ilişkisi ve yönetimi ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; merkezimizde tanı konmuş MALT lenfomalı hastaların demografik özelliklerini, hastalığın H. pylori enfeksiyonu ile ilişkisini, oluşturduğu endoskopik ve histopatolojik lezyonları, evresini, izlem yöntemleri ve sıklığını, tedavi yönetimini, remisyon ve nüks oranları ile bunlara etki eden faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 2005-2016 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Gastroenteroloji Kliniğinde MALT lenfoma tanısı ile izlenen 21 hasta (15 K, 6 E, Ort yaş: 54.5 ) dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, H. pylori enfeksiyon durumu, Lugano ve Paris evreleri, izlem sıklığı, remisyon oranları ve remisyona etki eden faktörler, nüks sıklığı ve nükse etki eden faktörler retrospektif olarak incelenmiştir. MALT lenfoma tanısı endoskopik biyopsi ile konmuştur. Evreleme ve izlemde endoskopi, histopatoloji, endoskopik ultrasonografi, BT, kemik iliği biyopsisi yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar Hastalar ortalama 55±41.06 ay (min:5 ay, max:130 ay) takip edilmiş ve bu süreç içerisinde hastalara ortalama 10.01±6.01 kez endoskopi yapılmıştır. Endoskopik olarak saptanan lezyonların tipleri; %35 normal tip, %30 ülseratif, %15 ekzofitik, %10 hipertrofik ve %10 karışık tiptir. 19 hastada (%90.4) H. pylori pozitiftir. Tüm hastalara H. pylori eradikasyon tedavisi uygulanmıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü sıra eradikasyondan sonra hastalarda eradikasyon oranları sırasıyla %42.9, %55 ve %77.8'e ulaşmıştır. Eradikasyonun sağlanmış olduğu hastaların %86.6'sında (p= 0.031), tüm hastaların ise %71.4'ünde remisyon elde edilmiştir. Remisyon başarısı ile lokalizasyon, lezyon tipi ve midede atrofi varlığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Remisyon sağlanamayan hastalarda (6/6), remisyon sağlanan (7/15) hastalara göre midede istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek oranda İM bulunduğu saptanmıştır (p= 0.046). Lugano'ya göre Evre I olan hastalarda %46.7, evre II hastalarda ise %33.3 oranında remisyon elde edilmiştir. Hastaların %20'sinde nüks gelişmiştir. Tartışma ve Öneriler: Kliniğimizde izlenen hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, H. pylori enfeksiyon oranları ve lezyonların yerleşimi literatür ile benzer görünmektedir. H. pylori antibiyotik direnci nedeniyle ortaya çıkan düşük eradikasyon oranları MALT lenfomalı hastaların tedavisini güçleştirmekte ve hastalığın prognozunu kötü yönde etkilemektedir. Başarılı H. pylori eradikasyonu ve midede İM bulunmaması remisyon açısından olumlu faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Gastric MALT lymphomas are rather rare and have relatively better prognosis compared to other gastrointestinal system lymphomas. The role of the Helicobacter pylori (H. pylori) in the development of gastric MALT lymphomas is already demonstrated. The eradication of H. pylori is the first-line treatment, especially in low-grade gastric MALT lymphoma. In our country, the estimated incidence of H. pylori infection is around 80%, and the bacteria has a high resistance to antibiotics. In our country, where the infection rate and antibiotic resistance are so high, there is not sufficient data regarding the incidence and the prognosis of gastric MALT lymphoma and its correlation with the H. pylori infection. The objective of this study was to evaluate the demographic characteristics of the patients, who were diagnosed with MALT lymphoma in our center, furthermore its correlation with H. pylori infection, endoscopic and histopathological lesions caused by the disease, its stages, follow-up methods and rate, treatment method, remission and relapse rates and factors affecting all these parameters. Materials and Methods 21 patients (15F, 6M, average age: 54.5 years), who were followed up in the gastroenterology clinic of the Dokuz Eylül University Medical Faculty (DEUMF) with the diagnosis of MALT lymphoma between 2005 and 2016, were included in the study. 15 of these patients were diagnosed in DEUMF (11F, 4M, average age: 54.6 years). Although the remaining 6 (4F, 2M, average age: 54.3 years) patients were diagnosed in other centers, they were included in the study, as their staging, monitoring and treatment were done in DEUMF. Total 23 patients were evaluated, but 2 of them were excluded from the study because one of them had a non-gastric (rectal) MALT lymphoma. The other excluded patient was diagnosed with gastric MALT lymphoma in another center, but the re-evaluation of the pathology samples in our hospital revealed that the patient had DLBCL and so the patient was not enrolled into the study. The demographic characteristics of the patients, the status of the H. pylori infection, Lugano and Paris stages, monitoring frequency, remission rates and factors affecting the remission, relapse rates and factors affecting the relapse were investigated retrospectively. MALT lymphoma was diagnosed with an endoscopic biopsy. For staging and monitoring, endoscopy, histopathology, endoscopic ultrasound, CT, bone marrow biopsy were used. Results 19 of the 21 MALT lymphoma patients were H. pylori positive (90.4%), 2 were H. pylori negative (9.5%). All patients received H. pylori eradication therapy. After the first-, second-, and third-line eradication, the eradication rates in patients were 42.9%, 55%, and 77.8% respectively. Remission was achieved in 88.6% of the patients with eradication and in 71.4% of all patients. Our patients underwent 1.4 endoscopic intervention in average in one year. The rate of the follow-up endoscopy was decreased in the endoscopically monitored patients after the first year. During the follow-up period, relapse was encountered in 20% of the patients, who were in remission. Only 9 patients, who were not in remission in spite of Hp eradication, received aggressive treatments such as chemotherapy (CT), CT + radiotherapy (RT), CT + surgery. Discussion and Suggestions The results of our study showed that Hp infection had a very important place in the development of the MALT lymphoma and patients might go into remission with the eradication treatment. In addition, we found out that certain pathological parameters like the stage of the disease, intestinal metaplasia, which might be concomitant with MALT lymphoma and the atrophy might have an impact on the achievement of remission.